Hodinu učněm sklářského řemesla

Pronikněte do oslnivého světa skla a vyzkoušejte si na vlastní kůži nádherné řemeslo, které má v Čechách dlouhou tradici.

 • Garance ceny
 • Expedujeme ihned
 • Dárkově zabaleno
 • Možnost výměny

Platnost poukazu do 31.03.2025

Uvedená platnost poukazu platí pouze pro nový nákup. Pakliže čerpáte kredit/univerzální poukaz, platnost Vašeho nového poukazu se řídí platností kreditu/univerzálního poukazu.

Na co se budete těšit

Pronikněte do oslnivého světa skla a vyzkoušejte si na vlastní kůži nádherné řemeslo, které má v Čechách dlouhou tradici. Vezměte do ruky sklářskou píšťalu a objevte v sobě skláře. Sklářský obor není nic jednoduchého, ale nebojte se, tento kurz je otevřený pro úplné začátečníky i pokročilé a je uzpůsoben vašim zkušenostem a zručnosti. Vlastnoruční výrobek si navíc odnesete s sebou a bude tak součástí krásné vzpomínky na vaše první sklářské krůčky.

Co se bude dít?

Během kurzu vám bude k dispozici jeden profesionální sklář, který nejprve předvede krátkou ukázku foukání skla. Následně si budete moci za asistence lektora vyzkoušet sklářské řemeslo vy sami.

Co zážitek obnáší?

60minutový sklářský kurz, na kterém si budete moci vyzkoušet sklářské řemeslo a odnesete si vlastní výrobek.

Balíček neobsahuje

Dopravu na místo konání, občerstvení, služby a produkty nad rámec balíčku.

Co dalšího se hodí vědět?

Historie sklářství

Sklářství je řemeslo a průmyslové odvětví zabývající se výrobou a zpracováním skla. Patří k velmi starým řemeslům, neboť k objevu skla došlo již kolem roku 3000 př. n. l.

První zmínky o něm zaznamenáváme na Blízkém východě nebo v Egyptě počátkem 3. tisíciletí př. n. l. Velký pokrok toto řemeslo zaznamenalo v císařské době v Římě, kde se podařilo vyrobit sklo čiré a průhledné. V pozdním starověku dosáhly techniky výroby luxusních skleněných nádob velmi vysoké úrovně.

České sklářství

Kořeny českého sklářství jsou spjaty s obdobím 13. století a oblastí pohraničních hor, kde byly odhaleny základy tehdejších skláren. Jednalo se o soustavu zpravidla tří pecí (v největší se při teplotách přes 1200 °C tavilo sklo, zbylé pece byly pomocné) chráněnou jednoduchými dřevěnými přístřešky.

Současné české sklo

České sklo má ve světě poměrně silnou pozici, a to jak průmyslově vyráběné, tak i řemeslné a umělecké. V 1. polovině 20. století je proslavili např. Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová nebo Pavel Hlava[3] Mezi největší exportéry patří firmy Preciosa, Moser, Crystalex a Lasvit. Nejznámější čeští umělečtí skláři a sklářští výtvarníci jsou patrně René Roubíček a Bořek Šípek.

Výroba skla

Výroba začíná přípravou sklářského kmene, nejčastěji směsi sklářského písku s vysokým obsahem oxidu křemičitého SiO2, sody a potaše, které snižují teplotu tavení, a dalších přísad. Kmen se potom roztaví v pánvích nebo vanách ve sklářské peci a čeří, čímž vzniká hutní sklo. To se dále zpracovává a tvaruje různými technikami, zejména foukáním, litím, lisováním nebo tažením. Polotovary se řízeným způsobem ochlazují, případně tepelně zpracovávají (tvrzení) a často také zdobí (například broušením, leptáním, malováním).

Ploché sklo se většinou vyrábí technologií floating - kontinuálním litím na povrch roztaveného cínu. Duté či obalové sklo se vyrábí foukáním do forem, případně lisováním. Laboratorní sklo se nejčastěji také fouká, jenže s použitím speciálních druhů skla, více odolných proti chemickým vlivům, teplotám, tepelnému šoku atd. Umělecké sklo se vyrábí ručně s použitím velmi rozmanitých technik tvarování i zdobení. Během 20. století vznikla celá řada nových použití skla a s tím i nových výrobních technologií.

Doprovod

Je možný – jako divák.

Počasí

Nemá vliv.

Oblečení

Pohodlné, ideálně bez odstávajících dlouhých částí, kterými se můžete o něco zachytit

Na co určitě nezapomenout

OP, zážitkový poukaz.

Poznámka

Při rezervacích je nutné se přizpůsobit dodavatelem vypsaným termínům. Minimální věk účastníků je 11 let, osoby do 18 let musí být s doprovodem zákonného zástupce. Množství odvedené práce je závislé na vaší zručnosti. Vaše výrobky je možné si vyzvednout vždy nejdříve následující den.

Jak uplatnit benefity?

Kdo si (ne)může zážitek dopřát?

Zdravotní stav

Příznivý - u menších výrobků není třeba velké fyzické zdatnosti, daleko důležitější je cit, přiměřená obratnost a soustředěnost na práci. S dechem na rozfouknutí bubliny si vystačí i silní astmatici.

Pro koho

K jaké příležitosti

Hodnocení zážitku

5 (9 recenzí)

Detailní hodnocení

 • kvalita informací uvedených v obsahu zážitku
  5
 • spokojenost s průběhem rezervace termínu
  5
 • profesionalita provozovatele zážitku
  5
 • spokojenost s průběhem samotného zážitku
  5
Zobrazit další komentáře

Místo konání

Koupit zážitek

Podobné zážitky

Nejprodávanější

Praha

2 420,-

Pardubice

4 500,-

Náš tip

Praha

1 399,-

Bečov nad Teplou

od 2 999,-Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

V Allegrii věříme, že zážitkové dárky jsou tou nejlepší volbou, pokud hledáte originální dárek pro své blízké. Darujte zážitek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti a přineste radost do života svých blízkých.

V naší široké nabídce zážitkových dárků naleznete různé kategorie, jako jsou například adrenalinové zážitky, kulturní zážitky, wellness a relax, gastronomické zážitky a mnoho dalších. Věříme, že v naší nabídce najdete ten správný zážitek jako dárek pro vaše blízké, který se jim navždy vryje do paměti.

Nezáleží na tom, zda hledáte zážitek pro muže, ženy, páry nebo rodiny, v naší nabídce najdete něco pro každého. U nás si můžete vybrat například romantický pobyt v lázních, adrenalinový zážitek jako tandemový seskok padákem, nebo třeba kurz vaření s šéfkuchařem. Darováním zážitkových dárků přinášíte nejen radost, ale i zážitky, na které budou vaši blízcí vzpomínat celý život.