Bungee Jumping

Skok z vysoké výšky při přivázání k elastickému lanu patří mezi nejoblíbenější adrenalinové aktivity nejen u nás, ale i po celém světě. Zajímá vás proč?


Bungee Jumping

Náš tip

vícero lokalit

Praha, Ostrava, Olomouc, Brno

2 449,-


Bungee Jumping

Skok z vysoké výšky při přivázání k elastickému lanu patří mezi nejoblíbenější adrenalinové aktivity nejen u nás, ale i po celém světě. Zajímá vás proč?

Ze zkoušky dospělosti oblíbeným adrenalinem

V tichomoří byl bungee jumping již dávno provozovaný, akorát z trochu jiného důvodu než dnes. Místní totiž tento skok brali jako zkoušku odvahy pro dospívajícího jedince. Jsou i místa, kde se pro domorodce ze skoku stal rituál, který měl přinést dobrou úrodu. U nás se pak bungee jumping začal provozovat v devadesátých letech minulého století. Průkopníkem se stal klub K. I. Bungee Jumping, který vedl Karel Malimánek. Úplně první seskoky proběhly z jeřábu na pražské náplavce. Pak se ve velkém začalo skákat hlavně na Zvíkovském mostě. Tam se mimochodem skáče dodnes a díky tomu je v České republice tento most v podstatě bungee jumpingovou legendou.

Jak se vůbec skáče?

Před samotným zážitkem vašeho života se musí vyplnit registrační formulář s vaším souhlasem. Pak si vyberete typ úvazu, se kterým chcete skok podniknout. Na výběr budete mít buď úvaz za nohy nebo celotělový lezecký postroj. Při skoku s postrojem máte volné jak ruce, tak i nohy. Po dohoupání zůstanete viset v sedavé poloze. U tohoto typu seskoku se vám vaše tepová frekvence vyšplhá nejvýš. Při seskoku s úvazem za nohy si opět můžete vybrat, jestli skočíte popředu či pozadu. U obou typů úvazů si ještě můžete zvolit, jestli skočíte popředu nebo pozadu. Po vybrání vámi zvoleného typu seskoku už stačí jen vykročit a vydat se celou svou vahou za pořádnou dávkou adrenalinu.

Nejbezpečnější extrémní sport

I když ani u bungee jumpingu není nebezpečí zcela vyloučeno, jde rozhodně o parádní zážitek, který je velice bezpečný. Každopádně milovníci této adrenalinové aktivity se neustále snaží překonávat a dosahovat nových cílů. V dnešní době se kromě mostů už skáče pomalu ze všeho - z jeřábů, balónů nebo třeba budov. Třeba takový seskok z 233 vysoké věže v čínském Macau patří k nejdelším komerčním seskokům na světě.

Kam se s námi můžete na seskok vydat?

V nabídce najdete bungee jumping Praha, Brno i Ostrava. Klasický bungee jumping můžete vyrazit zažít do Chomutova, kde skočíte z nejvyššího mostu v Česku. A co takhle zkusit bungee katapult? Ten zažijete v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě či Plzni. Skáče se ale i z jeřábu v Brně. Nebo se vydejte do Harrachova a skočte si bungee jumping z TV věže.

Historie bungee jumpingu

Zrod bungee jumpingu se datuje minulého století, ale kořeny má v tradici „land diving" obyvatel ostrova Pentecost ve Vanuatu. Místní muži skákali z vysokých dřevěných věží s vinoucími se liánami upevněnými kolem kotníků jako projev odvahy a dospělosti. Moderní bungee jumping nabyl na popularitě od 80. let 20. století, kdy se skupina odvážlivců vedená A.J. Hackettem odhodlala ke skoku z Eiffelovy věže a otevřela tak dveře k rozvoji tohoto adrenalinového sportu.

Bezpečnostní opatření při skoku

Před samotným skokem se provede pečlivá kontrolu vybavení. Zajistí se správná funkčnost postrojů, karabin a elastického lana. Odborníci také dbají na přesná měření hmotnosti skokana, což je nezbytné pro výběr odpovídajícího lana a nastavení správné délky pro bezpečný skok.

Instruktáž a briefing jsou nezbytné pro zajištění bezpečnosti. Zkušení instruktoři vám poskytnou důležité informace a instrukce, které je třeba respektovat.

Výběr správného vybavení

Při bungee jumpingu je nezbytný kvalitní postroj, který spolehlivě zajistí skokana. Postroj musí být pohodlný, ale zároveň dostatečně robustní.

Karabiny a spojovací prvky musí splňovat veškeré bezpečnostní normy. Je nezbytné používat výhradně certifikované komponenty.

Skokanské lano, specifické elastické lano vyrobené pro bungee skoky, je zásadní prvek celého vybavení. Jeho správná volba závisí na hmotnosti skokana a odvíjí se od vysoce přesných výpočtů pružnosti, pevnosti a odolnosti materiálu, aby se zajistil maximální standard bezpečnosti a pohodlí.

Výběr a pečlivá údržba vybavení je základním kamenem bezpečného bungee zážitku. Zajištění kompatibility mezi jednotlivými prvky, jako jsou postroje, lana a způsob jejich upevnění, je nezbytné pro eliminaci možných rizik. Odborníci neustále sledují inovace a technický pokrok, proto je důležité vybírat vybavení od renomovaných výrobců s důrazem na nejnovější bezpečnostní standardy a certifikace.

Zabezpečení a procedury

Přestože se bungee jumping může zdát jako akt adrenalinové odvahy, bezpečnostní aspekty jsou na prvním místě. Každý zkušený provozovatel má stanovené přísné bezpečnostní protokoly, jež se musí detailně dodržovat.

Před samotným skokem se koná důkladná inspekce vybavení, která zahrnuje kontrolu postroje, karabin, spojovacích prvků a lana. Experti na bezpečnost zaměřují pozornost na jakékoliv známky opotřebení či poškození, přičemž věnují pečlivou pozornost tikání i kvalitě materiálů. V případě jakéhokoliv nedostatku se vybavení nepoužije a je neprodleně vyměněno za bezchybné. Tato metoda poskytuje zásadní vrstvu ochrany.

Důležitou roli hraje také výcvik a zkušenosti personálu. Každý pracovník odpovídající za provádění bungee skoků musí projít rozsáhlým školením, které zahrnuje nejen postupy zabezpečení, ale i správné techniky zacházení s klienty v závislosti na jejich fyzické kondici a psychickém stavu. To zabezpečuje vysoký standard služeb a minimalizaci rizik.

Naposledy, při svádění bungee skoků se klade velký důraz na přesný postup a komunikaci mezi týmem. Účastník je podrobně instruován o průběhu skoku, pravidlech a signálech, které musí respektovat. Závěrem každý skokan podstupuje bezpečnostní brief, který vrcholí kontrolou postrojů a ostatního vybavení přímo na skokovém místě, aby se eliminovala i ta nejmenší možnost chyby. Důslednost a pozornost ke každému detailu je zárukou bezpečného adrenalinového zážitku.

Psychologické aspekty skoku

Bungee jumping je nepopiratelně testem odvahy a psychické stability jedince. Dokáže vzburcovat naši vnitřní emoce, touhu po vzrušení a překonání strachu z neznámého. Stojíte na kraji a před vámi je propast - v tom momentu se ve vaší mysli odehrává boj mezi instinktivní touhou po přežití a touhou po adrenalinovém vzrušení. Tato vnitřní konfrontace s vlastními hranicemi může vést k hlubokému sebepoznání.

Výška, volný pád a následné zpomalení těla pružným lanem vyvolávají silné emoční reakce. Mnozí lidé popisují bungee jumping jako intenzivní psychickou očistu, díky které zažívají pocit naprosté svobody a euforie. V momentě skoku je jako by se vypnul vnější svět a zůstal jste sami se svým dechem a řítícím se srdcem. Zkušenosti nám ukazují, že překonání tohoto okamžiku často vede k posílení sebevědomí a odvaze čelit jiným výzvám v životě.

Překonání strachu z výšek

S bungee jumpingem vzdorujte gravitaci.

Bungee jumping vám dává jedinečnou příležitost postavit se tváří v tvář vašim obavám ze výšek. Je to akt odvahy, ale také způsob, jak se přesvědčit o vaší schopnosti ovládat svůj strach a nenechat se jím ovládnout. Tréninkem ducha dojdete k víře ve vlastní sílu, což se promítne i do ostatních aspektů vašeho života.

Přijetí strachu jako společníka je prvním krokem k úspěchu.

Na okraji propasti se odvažte a řekněte si - jsem připraven přijmout výzvu! Stejně důležité je však poslouchat své vnitřní pocity a respektovat hranice bezpečí - na tom stojí postavení bungee jumpingu jako extrémně bezpečného sportu.

Pojďme skokem překonat hranici našeho strachu a užít si ten okamžik svobodného pádu! Bungee jumping není jen sportem, je to zkušenost, která vás naučí, že překážky jsou tu proto, abychom je překonávali. S pomocí zkušených instruktorů je bungee z roku 2023 bezpečnější než kdy předtím. Když na té hraně budete, nechte za sebou všechny obavy a vrhněte se do neznáma s pocitem, že jste překonali sami sebe.

Adrenalin a jeho vliv na tělo

Bungee jumping je synonymem pro adrenalinový zážitek. Tento hormon je vylučován nadledvinami v okamžiku, kdy člověk pocítí vzrušení, napětí či stres.

Když stojíte na okraji mostu či jiné výškové platformy, vaše tělo se automaticky přepíná do režimu 'boj nebo útěk'. V této chvíli se do krevního oběhu uvolňuje adrenalin, což způsobuje rychlejší tep, zvýšený krevní tlak, rozšíření průdušek a zvětšení zornic. Tyto fyziologické změny napomáhají tělu připravit se na významnou fyzickou námahu - vrh do volného pádu.

Adrenalin také zvyšuje hladinu cukru v krvi, čímž poskytuje svalům větší množství energie pro reakci na potenciální nebezpečí. Zároveň umožňuje ostřejší myšlení a rychlejší reakční schopnost, což je u bungee jumpingu zcela jistě vítáno.

Seskok a následné výkyvy doprovázené silnými emocemi působí, že se adrenalin využívá na maximum a vyplavuje se pocit euforie a intenzivní životní energie. Tento 'adrenalinový rush' může být nejen intenzivní, ale i návykový, což vysvětluje, proč se mnozí lidé k bungee jumpingu opakovaně vracejí. Je to zážitek, který vás může emocionálně povznést a poskytnout nezapomenutelný pocit ovládnutí vlastního těla i mysli.

Přehled populárních skokanských mostů

Pro fanoušky bungee jumpingu je nejen výška, ale i lokace mostu klíčová pro neopakovatelný zážitek. Skoky plné adrenalinu se nejvíce asiociují s vysokými mosty a překrásnými výhledy.

Blouznění v oblaku adrenalinu - to je obvyklý pocit při seskoku. Historie a kultura lokality přidávají kouzlo.

Mosty jako Bhote Kosi v Nepálu nebo Verzasca Dam ve Švýcarsku nabízejí nejen vzrušení ze skoku, ale i pohled na exotické či horské krajiny. Odvaha a vzruch z takového skoku je těžko srovnatelný s čímkoliv jiným.

Skok z Macau Tower, nebo z Městského mostu v Coloradu, nabízí nejenom nádherné výhledy a výzvu, ale také se stává součástí globální komunity odvážlivců. Každý most je jedinečnou vizitkou destinace a propůjčuje skokům specifický charakter, který se vryje do paměti skokana. Umožňují nahlédnout do neznámých kultur a nabídnout "více než jen adrenalin".

Skoky z televizních věží a další unikáty

Skákání z televizních věží je pro milovníky napětí čím dál více oblíbené. Oproti mostům nabízí věže stabilní a vysoké platformy, které umožňují skoky do obrovské výšky.

Pro ty, co hledají opravdu unikátní adrenalinový zážitek, může být skok z televizní věže doslova vrcholným dobrodružstvím. Navíc, televizní věže jsou obvykle situovány v urbanizovaných oblastech, což přidává na intenzitě zážitku. Z výšky nejenže zažíváte adrenalin, ale také si užíváte panoramatický pohled na město, které se rozkládá pod vámi.

Jestli je ale výška pro vás nedostatečným vzrušením, zkuste bungee jumping z horkovzdušného balonu. Tu nejenže zažijete volný pád z neobvykle vysoké nadmořské výšky, ale také si užijete trochu neortodoxní nástup na skokovou platformu. Toto je výzva, kterou si zatím vyzkoušela jen hrstka odvážných.

A pro opravdu hrdinné duše existují speciálně upravená zařízení pro skoky z mostů, které se překlápějí a dodávají skoku zcela novou dimenzi. Tato zařízení dávají skokanům možnost zkusit něco, co se těžko dá zakusit jinde. V kombinaci s okouzlujícími výhledy na okolí a jistotou bezpečnosti, kterou tyto atrakce poskytují, se jedná o zcela jedinečný zážitek.Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

V Allegrii věříme, že zážitkové dárky jsou tou nejlepší volbou, pokud hledáte originální dárek pro své blízké. Darujte zážitek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti a přineste radost do života svých blízkých.

V naší široké nabídce zážitkových dárků naleznete různé kategorie, jako jsou například adrenalinové zážitky, kulturní zážitky, wellness a relax, gastronomické zážitky a mnoho dalších. Věříme, že v naší nabídce najdete ten správný zážitek jako dárek pro vaše blízké, který se jim navždy vryje do paměti.

Nezáleží na tom, zda hledáte zážitek pro muže, ženy, páry nebo rodiny, v naší nabídce najdete něco pro každého. U nás si můžete vybrat například romantický pobyt v lázních, adrenalinový zážitek jako tandemový seskok padákem, nebo třeba kurz vaření s šéfkuchařem. Darováním zážitkových dárků přinášíte nejen radost, ale i zážitky, na které budou vaši blízcí vzpomínat celý život.