Národní parky ČR: nejkrásnější místa a tipy na aktivity
28.04.2023

Národní parky ČR: nejkrásnější místa a tipy na aktivity

Víťa
Autor: Vítězslav Langer

V České republice jsou celkem čtyři národní parky. Byla by škoda, nechat si jejich krásy ujít. Proto jsme parkům zasvětili celý jeden článek. Podíváme se na místa, která v parcích musíte navštívit a řekneme vám pár tipů na aktivity, které si při návštěvě užít.

Které národní parky se v ČR nachází?

 1. Národní park Krkonoše
 2. Národní park Šumava
 3. Národní park Podyjí
 4. Národní park České Švýcarsko

Krkonošský národní park

Nejstarší a zároveň nejnavštěvovanější národní park v ČR se rozkládá na severu naší republiky v Krkonoších, nejvyšším pohoří České republiky. Park nabízí návštěvníkům nádherné horské scenérie, četné turistické stezky a v zimě možnosti pro lyžování a snowboarding.

Krkonose

Krkonošský národní park: která místa navštívit?

Samozřejmostí je naše nejvyšší hora Sněžka, tu by si měl aspoň jednou za život vystoupat každý. Na Sněžku vede několik turistických tras:

 1. Nejlehčí trasa začíná v Horní Malé Úpě pokračuje po červené trase až k chatě Jelenka. Poté stoupáte přes Obří hřeben až na vrchol Sněžky.

 2. Z Pece pod Sněžkou po zelené trase až k horské boudě Růžohorky. Po lehkém občerstvení vyrazíte po žluté až na vrchol.

 3. Nejtěžší, ale také nejkrásnější je výstup začínající v Peci pod Sněžkou přes Obří důl po modré a následně po červené vedoucí až na vrchol Sněžky.

 4. Pokud se na výšlap necítíte a pěší turistika vás nebere, alternativou je vyjet na Sněžku lanovkou. Za lanovku zaplatíte 520 Kč za cestu tam a zpátky.

V Krkonošském Národním parku je toho spousta k vidění. Navštívit můžete například Labský důl, ledovcové údolí, kterým protéká řeka Labe. V horní části Labského dolu se nachází slavný Pančavský vodopád, nejvyšší vodopád v České republice se 148 metry.

Na polské straně Krkonoš najdete tzv. Sněžné jámy. Tyto ledovcové kary (geologické útvary vytvořené ledovci) jsou uchvatným pozůstatkem z doby Ledové a nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu. Pokud vám ještě zbyde energie určitě si vyšlápněte horu Kotel, která je považovaná za jednu z nejmalebnějších hor v České republice.

Bouda u Sneznych jam

Tipy na výlety v NP Krkonoše:

 • Sněžka

 • Sněžné jámy

 • Labský důl

 • Pančavský vodopád

 • Hora Kotel

Krkonošský národní park: aktivity

Tzv. Snowbiking je skvělou možností, jak si užít hory a zároveň se u toho moc nenadřít. Tyto elektrická kola si můžete půjčit v Peci pod Sněžkou na 4 nebo 9 hodin. Na ročním období však nezáleží, kolo si můžete půjčit i v létě. Nejste fanda cykloturistiky? Skialpinismus je skvělou alternativou oproti standardnímu lyžování. Pokud jste začátečník, co takhle zkusit skialpový kurz? Po horách vás provede zkušený průvodce a podíváte se do míst, kde se tuctový lyžař jen tak nepodívá. Samozřejmě závisí na sněhových podmínkách. Sezóna zpravidla začíná v prosinci a trvá až do dubna.

Psí spřežení tzv. Mushing je zážitek, na který budete vzpomínat do konce života. Užít si ho můžete v Peci pod Sněžkou. V Peci si také můžete půjčit na hodinu a půl sněžný skútr a projet se bílou krajinou. V létě zase vyrazte na terénní čtyřkolky do Špindlu. Rodiče s dětmi ocení muzeum Lega, které je také ve Špindlerově Mlýně. Muzeum vystavuje přes 1 000 modelů a rozkládá se na 250 m2.

Tipy na aktivity v NP Krkonoše:

 • Snowbiking až na 9 hodin

 • Skialpinismus s průvodcem

 • Návštěva muzea Lega

 • Jízda na sněžném skútru

 • Mushing - psí spřežení

 • Terénní čtyřkolky

Šumavský národní park

Bohaté území na faunu a floru, nedotčená příroda a spoustu turistických stezek - to je Šumavský národní park. Tento nejrozsáhlejší národní park u nás nabízí spoustu krásných přírodních úkazu, které stojí za to vidět.

Sumavsky NP

Šumavský národní park: která místa navštívit?

Vydejte se prozkoumat oblast Povydří po stejnojmenné naučné stezce. Výchozím bodem je parkoviště u kempu Antýgl. Zhruba 7 km dlouhá stezka kolem horské řeky Vydry nabízí krásné scenérie a malebné výhledy.

Šumavský národní park je známý svými rašeliništi. Jedním takovým je Jezerní slať, kterou si můžete projít po vyhrazených cestičkách. Výchozím bodem vám bude parkoviště u silnice Horská-kvilda. Jedná se o velice nenáročnou trasu, kterou zvládnou i bez problému děti.

Za zmínku také stojí největší jezero v ČR, Černé jezero, které se nachází kousek od Železné Rudy. Kousek od Černého jezera je i Čertovo jezero, výlet tak můžete spojit a navštívit je obě. Podívat se musíte taky do Boubínského pralesa a vystoupat na místní rozhlednu Boubín.

Tipy na výlety v NP Šumava:

 • Oblast Povydří

 • Jezerní slať

 • Černé jezero

 • Čertovo jezero

 • Boubínský prales

 • Rozhledna Boubín

Šumavský národní park: aktivity

Park můžete prozkoumat pěšky, na kole, ale také na vodě. Loď si můžete půjčit u Soumarského mostu ve Volarech a vyrazit směrem vesnice Pěkná. Musíte však zaplatit registrační poplatek 600 kč/loď. Máte také možnost sjet řeku Otavu na raftu. Raft si půjčíte v nedalekém městě Sušice a následně vyrazíte na 8 km dlouhou plavbu. Platíte pouze za raft a vybavení, žádný registrační poplatek se hradit nemusí. Pokud navštívíte národní park v zimě, ve Volarech se můžete projet se psím spřežením a zažít Mushing. Zkusíte si ustrojit psy, zapřáhnout je do saní a po krátké instruktáži budete moct vyrazit na 2 nebo 7 kilometrovou cestu zasněženou krajinou.

Mushing

Tipy na aktivity v NP Šumava:

 • Lodí ze Soumarského mostu

 • Otava na raftu

 • Mushing

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí se nachází na jihovýchodě České republiky. Parkem protéká řeka Dyje, která zároveň tvoří hranici mezi Českem a Rakouskem. Tento nejmenší národní park se rozkládá na 63 km2.

vinice Sobes

Národní park Podyjí: která místa navštívit?

Tento jediný moravský národní park nabízí spoustu možností k výletům, jak za přírodou, tak i za památkami. Navštivte například vinici Šobes, jednu z nejstarších vinic v Evropě, která leží v meandru řeky Dyje. Park také nabízí spoustu vyhlídek, celkem 23, za zmínku stojí Sealsfieldův kámen a Králův stolec. Za památkami vyrazte za hranice na hrad Hardegg. Ve stejnojmenném městě je také vyhlídka, kde si můžete udělat fotku s krásným výhledem na hrad a na město. Za Českými památkami vyrazte do Vranova nad Dyjí a navštivte místní barokní zámek.

hrad Hardegg

Tipy na výlety v NP Podyjí:

 • Vinice Šobes

 • Sealsfieldův kámen

 • Králův stolec

 • Hrad Hardegg

 • Zřícenina Nový Hrádek

 • Zámek Vranov nad Dyjí

Národní park Podyjí: aktivity

Jelikož jsme na Moravě, tak samozřejmostí je ochutnávka vín. V už zmiňované vinici Šobes pravidelně každý rok otevírají na jaře a v létě stánek s šobeským vínem. Navštívit můžete také nedaleké Znojmo, prozkoumat historické centrum a vydat se do znojemského podzemí. Jde o spletitý podzemní systém chodeb a sklepů, který se rozprostírá napříč čtyřmi patry a je dlouhý 27 kilometrů. V zimě si můžete přímo v parku zaběžkovat a kochat se zasněženou krajinou.

Tipy na aktivity v NP Podyjí:

 • Ochutnávka šobeských vín

 • Znojemské podzemí

 • V zimě na běžky

Národní park České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko se nachází na severu České republiky, poblíž hranic s Německem. Park je známý svými pískovcovými skalními útvary, které tvoří malebné scenérie a lákají návštěvníky z celého světa.

Pravcicka brana

Národní park České Švýcarsko: která místa navštívit?

Již zmíněná Pravčická brána je symbolem parku a určitě byste k ní měli zavítat. Na německé straně v Saském Švýcarsku navštivte skalní most Bastei, který láká fotografy z celé střední Evropy. V Saském Švýcarsku navštivte i pevnost Königstein, největší vojenskou pevnost v Evropě. Ale teď už zpátky do Česka. Za návštěvu stojí i Mariina vyhlídka, mnohými považovaná za nejkrásnější vyhlídku v Českém Švýcarsku. U soutoku řek Kamenice a Velká běla stojí Dolský mlýn, kde se natáčela dnes už kultovní pohádka Pyšná princezna.

Most Bastei

Tipy na výlety v NP České Švýcarsko:

 • Pravčická brána

 • Most Bastei

 • Pevnost Königstein

 • Mariina vyhlídka

 • Edmundova a Divoká soutěska

 • Dolský mlýn

Národní park České Švýcarsko: aktivity

Vyrazte do Edmundovi a Divoké soutěsky a nastupte zde na lodičku. Z té se budete kochat skalními útvary a vodopády. Pokud vás láká trocha sportu, tak v Janově u Hřenska si můžete zahrát golf na opravdu ojedinělém místě. Při hře vám budou dělat kulisu krásné výhledy na okolní kopce a lesy.

Kousek od parku, v Děčíně, vyrazte na nejdelší českou ferratu s průvodcem. Ferrata je horská cesta, opatřená kovovými lany a žebříky. Jde o kombinaci horské turistiky a skalního lezení. V Děčíně si také můžete půjčit raft nebo kánoe a vyplout směrem České Švýcarsko až za hranice do Německa. Na Labi vás čekají krásné výhledy na okolní skály a kopce tohoto malebného národního parku.

Ferrata v Decine

Tipy na aktivity v NP České Švýcarsko:

 • Na lodičku do Divoké soutěsky

 • Raftem nebo kánoí z Děčína až do Německa

 • Nejdelší ferrata v Děčíně

 • Golf v Janově u Hřenska

Mějte na paměti, že každý národní park má svoje specifická pravidla, která musíte dodržovat. V zájmu je přece naše přírodní bohatství. Buďte proto ohleduplní, choďte po vyznačených cestách a uklízejte po sobě odpadky.

Počínaje vznešenými horami Krkonošského národního parku, přes působivá rašeliniště Šumavy až po malebnou krajinu v Podyjí. Česká republika nabízí nespočet úchvatných přírodních scenérií. Ať už jste srdcem turista a milujete poznávat nové kraje a místa anebo jste dobrodruh, který prahne po adrenalinových sportech. Národní parky nabízí pro každého něco a stojí za to je navštívit.

FATeBIKE – jízda na sněhu 1 400,-
0

Podobné články

Gastro cestování: Které restaurace jsou ty nejlepší v ČR?

Gastro cestování: Které restaurace jsou ty nejlepší v ČR?

04.07.2023

Ne vždy musí být cílem vašeho cestování zámek, nebo přírodní památka. Českou republiku můžete poznávat i prostřednictvím těch nejlepších restaurací. Které to jsou?

 

4+1 hra na zahradní párty

4+1 hra na zahradní párty

17.04.2023

Blíží se jaro, počasí se otepluje a lidé stále více času tráví venku. Pořádáte zahradní párty a chcete prolomit ledy? Co by mohlo být lepší než si zahrát nějakou společenskou hru? V dnešním článku se podíváme na 4+1 her, které můžete hrát na zahradní párty.

12 tipů kam na glamping v ČR

12 tipů kam na glamping v ČR

22.09.2025

Víťa
Autor: Vítězslav Langer

V tomto článku se podíváme na několik nejlepších glampingových míst v České republice, kde můžete zažít nezapomenutelné chvíle a uniknout od každodenního stresu. Nejdříve si však musíme ujasnit, co ten glamping vlastně je.

Kdo si hraje nezlobí aneb 19 her, kterými zabavíte děti na cestách

Kdo si hraje nezlobí aneb 19 her, kterými zabavíte děti na cestách

02.05.2023

Cestování s dětmi může být náročné, zejména pokud vás čeká dlouhá a náročná cesta. Abychom vám trochu usnadnili život a zpříjemnili cestu, přinášíme vám 19 her, které zabaví vás a hlavně vaše děti. Tak pojďme na to!

15 tipů na místa kam s dětmi v Praze

15 tipů na místa kam s dětmi v Praze

23.06.2023

Hledáte místa, kam vyrazit s dětmi v Praze? Máme pro vás 15 nápadů, které zaručeně vykouzlí úsměv na tvářích vašich nejmenších.

Kam v Praze a okolí na výlet? 28 tipů kam vyrazit

Kam v Praze a okolí na výlet? 28 tipů kam vyrazit

23.06.2023

Víťa
Autor: Vítězslav Langer

Nevíte, kam na výlet v Praze a okolí? Nechte se inspirovat našimi 28 tipy na výlety v Praze a okolí. Připravili jsme pro vás seznam míst, které stojí za návštěvu. Ať už máte rádi architekturu, přírodu, gastronomii nebo historii. V tomto článku najdete výlet přesně pro vás.

13 tipů kam na výlet ve Středočeském kraji

13 tipů kam na výlet ve Středočeském kraji

17.07.2023

Víťa
Autor: Vítězslav Langer

Nevíte kam na výlet ve Středočeském kraji a hledáte inspiraci? Tak to jste tu správně! Od muzeí přes přírodní úkazy, jako jsou Skryjská jezírka nebo lomy Amerika až po zámky a hrady, jako třeba zámek Kačina. V tomto článku najdete výlet přesně pro vás.

Kam s dětmi v Brně a okolí? 8 tipů na výlety

Kam s dětmi v Brně a okolí? 8 tipů na výlety

16.08.2023

Plánujete rodinný výlet v Brně a okolí? Objevte top atrakce, od zábavních parků, jako je BRuNO, přes Dinopark Vyškov až po vzdělávací Mendelovo muzeum. Ať už hledáte adrenalinové zážitky, výlety do přírody, nebo chcete strávit s dětmi den se zvířaty, tady najdete 8 nejlepších tipů na výlety s dětmi v Brně a okolí.Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

V Allegrii věříme, že zážitkové dárky jsou tou nejlepší volbou, pokud hledáte originální dárek pro své blízké. Darujte zážitek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti a přineste radost do života svých blízkých.

V naší široké nabídce zážitkových dárků naleznete různé kategorie, jako jsou například adrenalinové zážitky, kulturní zážitky, wellness a relax, gastronomické zážitky a mnoho dalších. Věříme, že v naší nabídce najdete ten správný zážitek jako dárek pro vaše blízké, který se jim navždy vryje do paměti.

Nezáleží na tom, zda hledáte zážitek pro muže, ženy, páry nebo rodiny, v naší nabídce najdete něco pro každého. U nás si můžete vybrat například romantický pobyt v lázních, adrenalinový zážitek jako tandemový seskok padákem, nebo třeba kurz vaření s šéfkuchařem. Darováním zážitkových dárků přinášíte nejen radost, ale i zážitky, na které budou vaši blízcí vzpomínat celý život.