Zažijte pohádku s dětmi: 10 nejkrásnějších českých zámků
21.07.2022Aktualizace 05.12.2023

Zažijte pohádku s dětmi: 10 nejkrásnějších českých zámků

Autor: Karel Jech

Česko je plné krásných a pohádkových zámků. Dali jsme dohromady žebříček, ve kterém najdete ty nejkrásnější z nich. Vyražte s dětmi na výlet, na který jen tak nezapomenou.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Kdo by tento pohádkový zámek neznal. Tento skvost nacházející se ve stejnojmenném městě patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům u nás, a není se čemu divit. Můžete si tam užít procházku krásnými zahradami a anglickým parkem. Už samotná stavba zámku v novogotickém stylu vám vyrazí dech, jehož architektonické pojetí vychází z anglického hradu Windsor. A taková perlička navíc je fakt, že se tu natáčela kultovní pohádka Pyšná princezna.

Zamek Hluboka

Historie Hluboké nad Vltavou sahá až do poloviny 13. století, původně sloužil jako strážný hrad českých králů. Jako královský majetek se také často dával do zástavy. Mezi jeho majiteli se také vystřídalo několik šlechtických rodů. Za zmínku stojí třeba rod Schwarzenbergů, kteří na Hluboké pobývali do konce roku 1939. Ti také hlubocký zámek dvakrát zrekonstruovali, nejdříve do barokního stylu, následně přišla na řadu rozsáhlá rekonstrukce, díky které zámek zůstal v romantickém stylu nové gotiky.

Zamek Hluboka

Hrad a zámek v Českém Krumlově

V jižních Čechách se ještě chvilku zdržíme. Nachází se tu totiž další nádherný hrad a zámek přímo v srdci Českého Krumlova. Hrad a zámek Český Krumlov je hradním a zámeckým komplexem, který patří mezi národní kulturní památky a dokonce ho najdeme i na seznamu Světového dědictví UNESCO. Každý rok se řadí mezi nejnavštěvovanější zámky a hrady v České republice. Pokud jste tu ještě nebyly, je nejvyšší čas to napravit. A pokud ano, tak není na škodu se sem vydat znovu a objevit další zákoutí této nádherné památky. Jeho areál se přeci jen řadí mezi nejrozsáhlejší ve střední Evropě, takže je stále co objevovat.

zamek v Ceskem Krumlove

Skalnaté návrší, na kterém se hrad a zámek nachází, bylo osídleno ještě dávno před vznikem samotné stavby. Prvotní obyvatelé dokonce pocházeli z doby bronzové. Název pochází z latinského castrum Crumnau či staroněmeckého Crumbenowe, což má charakterizovat specifický terén. První zmínka o hradu se objevila už v době mezi lety 1240 - 1242. Ti, kteří hrad již navštívili byli určitě unešeni mostem do Dolního hradu. Ten totiž vede přes Medvědí příkop, ve kterém se tito velcí chlupáčové opravdu vyskytují.

Cesky Krumlov

Zámek Lednice

Tato dechberoucí zámecká krása se tyčí ve stejnojmenné obci u břehu řeky Dyje v Jihomoravském kraji. Se svou rozlehlou zahradou a skvostným provedením se Lednice právoplatně řadí mezi nejkrásnější zámecké komplexy u nás. Zámek byl původně v renesančním slohu, který po staletí prošel různými změnami. Nejvýraznější přišla koncem 17. století, kdy byl zámek zrekonstruován do novogotického slohu.

Zamek Lednice

Zámek Lednice se u nás řadí k vrcholným projevům romantismu. Můžete si tak být jisti, že tu svou pravou romantickou pohádku zažijete také, i při pouhé návštěvě. Jistě vás uchvátí velkolepá výzdoba interiérů, které se pyšní vyřezávanými kazetovými stropy, původním zachovalým nábytkem a mramorovými krby. Zlatým hřebem je pak dřevěné schodiště, které vedlo do ložnic knížat. Zajímavostí je, že bylo vyrobeno bez použití jediného hřebíku. Unikátem je i rozsáhlý skleník, ve kterém se nachází nejvzácnější česká skleníková rostlina, a to až 500 let starý strom cykasu Encephalartos altensteinii.

Zamek Lednice

Zámek ve Vranově nad Dyjí

Tento zámecký unikát se tyčí nad Dyjí a můžete si být jisti, že už spatření jeho siluety v ranní mlze vám vyrazí dech. Ale i ze zámku samotného je výhled naprosto dechberoucí. Tato nejhodnotnější stavba světového baroka ve střední Evropě vznikla přestavbou z původního hradu. Vy se sem můžete vydat na obhlídku krásných autentických barokních interiérů a podívat se pod pokličku kultury 19. století.

Vranov nad Dyji

První písemná zmínka o zámku se objevuje už v Kosmově kronice okolo roku 1100. Mezi jeho vlastníky se vystřídalo spoustu vážených rodů, ať už Lichtenburků či Ditrichštejnů. Zámek ve Vranově nad Dyjí si prošel i nešťastnými událostmi, třeba když byl během třicetileté války obléhán a poškozen Švédy nebo když ho zasáhl rozsáhlý požár. Naštěstí ani jedna z těchto událostí ho nedokázala zničit, takže se jeho krásou můžeme kochat i dnes.

Zamek Vranov nad Dyji

Zámek Červená Lhota

Další z klenotů našich českých zámků, který zná snad každý. Pokud byste hledali ztělesnění pohádkové romantiky, tady budete na správném místě. Kolem zámku Červená Lhota nacházejícím se na severu Jindřichohradecka se rozkládá rybník, který se stal jeho nedílnou součástí a podtrhuje jeho celkovou krásu. A pokud vám hlavou vrtá jeho originální červená barva, máme pro vás zajímavé vysvětlení. Váže se totiž k pověsti, která praví, že Lhota je červená kvůli manželce tehdejšího pána zámku. Právě ji si totiž měl přímo do pekel odnést sám ďábel, který její krví potřísnil zdi. A tak muselo na řadu přijít zabarvení celého zámku na červeno.

zamek cervena lhota

Zámek se řadí mezi naše národní kulturní památky a je přístupný veřejnosti. Dostanete se do něj po kamenném mostě, který vede přes zámecký rybník. Kromě jeho červené barvy patří k dalším zajímavostem i fakt, že jeden z tehdejších majitelů Antonio Bruccio nedaleko zámku založil Deštné lázně. Tam se podle legendy podařilo najít tři prameny léčivé vody. Svého času se lázně těšily takové popularitě, která dosahovala i oblibě Karlových Varů. V dnešní době už sláva bohužel zvadla a dozvukem je značka minerální vody Deštěnky. Na zámku bylo také natočeno hned několik pohádek, ať už filmových či televizních. Mezi ty nejznámější patří Zlatovláska.

Cervena Lhota

Zámek Litomyšl

Pokochejte se italskou renesancí na českomoravském pomezí. Zámek Litomyšl byl postaven v 16. století a vznikl jako dar z lásky pro ženu nejvyššího kancléře Království českého, Vratislava II. Tato okázalá rezidence se pyšní barokními i klasicistními úpravami, díky kterým má opravdu pohádkový vzhled. Není se proto čemu divit, že se tento nádherný zámek v roce 1999 dostal na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Zamek Litomysl

Italský renesanční styl je vzácnou ukázkou, která se na našem území objevuje opravdu zřídka. Právě podle italského vzoru je vnitřní nádvoří obehnáno arkády a fasády se štíty, které jsou pokryté sgrafitovou výzdobou. Interiéry vycházejí už z pozdějších stylů, jako je barokní či klasicistní. Zajímavostí je i rodinné divadlo s funkční mašinérií, které se dodnes zachovalo v přízemí této šlechtické rezidence.

Zamek Litomysl

Zámek Sychrov

Tento novogotický zámek nacházející se v Libereckém kraji určitě znáte z pohádek jako Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Interiéry zámku Sychrov jsou dodnes zařízené původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Kromě nich můžete obdivovat krásnou řezbářskou výzdobu. Veřejnosti je zámek přístupný v poměrně značném rozsahu, takže si při jeho procházení budete moci lehce představit, jak se tam kolem 19. století žilo.

Zamek Sychrov

Zámecká budova s původním mobiliářem však není jedinou věcí, která vás tu nadchne. Součástí komplexu je i rozsáhlý park. Od roku 1995 se tento skvostný zámek řadí k našim národním kulturním památkám. I přesto se ale prostory zámku kromě klasických expozic dodnes využívají na nejrůznější jednorázové akce.

Zamek Sychrov

Zámek Telč

Tato národní kulturní památka, která se zároveň řadí na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, stojí ve městě Telč a řadí se mezi vážené klenoty moravské renesanční architektury. Úplně první telčský hrad zanikl vinou požáru v roce 1387. Proto nechal Jindřich III. z Hradce postavit v místě dnešního zámku vodní hrad. Po bohaté historii a mnoha majitelích, kteří se na hradu vyměnili, se z něj stal zámek. Zvažte i výlet na zámek Telč, jeho renesanční sloh vás jistě okouzlí.

Zamek Telc

Přes vše, čím si zámek během své historie prošel se interiéry dokázaly zachovat ve velmi dobrém původním stavu. Jsou krásným reprezentativním příkladem toho, jak to vypadá, když italské umění zasahuje do našeho území. Zahrada náležící zámku patří k nejstarším architektonickým zahradám v České republice.

Zamek telc

Zámek v Mikulově

Tento architektonický klenot najdeme v krásném jihomoravském kraji. Zde se nad vinařským městem nachází romanticky působící zámek Mikulov. Kromě prohlídky samotného zámku se tak můžete vydat i na návštěvu místního vinného sklípku. A když jsme u toho, tak v zámeckém sklepení se nachází největší sud s vínem v České republice.

Zamek Mikulov

Zámek je v barokním stylu a nachází se hned u centra Mikulova. Hrdě se tyčí na kopci zvaném Zámecký vrch a je tak jednou z obdivuhodných dominant města. Kromě stálých a klasických expozic se prostory zámku využívají k pořádání kulturních akcí, jako je třeba každoroční vinobraní.

Zamek Mikulov

Zámek Chyše

Tento zámek přestavěný z původního hradu je pýchou Karlovarského kraje. Svou tvář změnil hned několikrát. Na své si tu přijdou pivaři, k zámku totiž náleží zámecký pivovar. Zde se nachází i restaurace, kde se posílíte před objevováním všech krás této kulturní památky, je jich totiž dost. Buďte si jistí, že to bude stát za to.

Jedna ze zajímavostí je fakt, že tu v roce 1917 žil spisovatel Karel Čapek. Ten v zámku Chyše působil jako vychovatel tehdy třináctiletého Prokopa IV. Pobyt na zámku byl pro Čapka krátký, ale i tak ovlivnil jeho tvorbu. Od roku 1967 byla u zámku odhalena Čapkova busta.

Zamek Chyse

 

100 Kč za odběr novinek

Podobné články

Kam na výlet s dětmi v Olomouci a okolí: 7 tipů na aktivity

Kam na výlet s dětmi v Olomouci a okolí: 7 tipů na aktivity

10.05.2024

Hledáte tipy na rodinné výlety v Olomouci a okolí? Přinášíme vám 7 skvělých výletů, které zaručeně potěší nejen vaše děti, ale i vás. Ať už hledáte kam s dětmi když prší nebo když je venku hezky, v článku najdete výlet přesně pro vás.

15 nejromantičtějších filmů všech dob

15 nejromantičtějších filmů všech dob

02.04.2024

I když se večery pomalu ale jistě zkracují, stále zůstává spoustu času a prostoru pro společné chvíle na gauči. A pokud zrovna nevíte, jaký film byste si mohli pustit, pak mrkněte na náš seznam nejromantičtějších filmů všech dob. Filmy nejsou seřazeny v žádném konkrétním pořadí.

Stezky pro děti: 13 tipů kam vyrazit

Stezky pro děti: 13 tipů kam vyrazit

07.03.2024

Hledáte kam s dětmi na výlet? Inspirujte se našimi 13 tipy na stezky pro děti po celé ČR. Od magických setkání na Ježíškově cestě v Krušných horách, přes hravé objevování přírody v Lesním parku Klimkovice, až po pohádkové a pirátské výpravy u Baťova kanálu. Vyrazte na výlet, kde se vaše děti vyřádí a něco se přiučí.

Kam na výlet s dětmi Ostrava: nejlepší tipy pro rodinný den

Kam na výlet s dětmi Ostrava: nejlepší tipy pro rodinný den

29.02.2024

Hledáte tipy na rodinný výlet v Ostravě, kde by se vaše děti mohly nejen skvěle bavit, ale i něco nového naučit? Ostrava nabízí mnoho atrakcí, které splní očekávání každého malého dobrodruha i zvídavého vědátora. Od fascinujícího světa techniky v Dolních Vítkovicích, přes druhou největší ZOO v České republice, až po adrenalinové zábavy v E-motion parku. Inspirujte se našimi 9 tipy na výlety pro rodiny s dětmi.

Výlet Severní Čechy: 13 tipů na objevování krás regionu

Výlet Severní Čechy: 13 tipů na objevování krás regionu

23.02.2024

Národní park České Švýcarsko, památky jako zámky Děčín a Sychrov, Hrady Hněvín a Trosky - to je jen zlomek toho, co nabízejí Severní Čechy. Inspirujte se 13 tipy na výlet v Ústeckém a Libereckém kraji.

Olomoucký kraj: Tipy na výlety a aktivity

Olomoucký kraj: Tipy na výlety a aktivity

16.02.2024

Olomoucký kraj nabízí širokou škálu výletů a aktivit. Od prozkoumávání historických památek po návštěvu ojedinělých přírodních úkazů v Jeseníkách, v této krásné oblasti je pro každého něco. Inspirujte se našimi 20 tipy na výlet.

Brno za 3 dny: kde se ubytovat, kde jíst a co vidět

Brno za 3 dny: kde se ubytovat, kde jíst a co vidět

09.02.2024

Brno je plné zajímavých míst i gastro podniků. Vydejte se spolu s námi do tohoto krásného města a užijte si víkend plný procházek, zážitků a ochutnávání.

4 důvody, proč chodit na kosmetiku

4 důvody, proč chodit na kosmetiku

02.02.2024

Pravidelná kosmetika by měla spadat do pečovacího rituálu každé ženy. V tomto článku se dozvíte, proč se vyplatí investovat do pravidelné kosmetiky a kam si na ni můžete zajít.



Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

V Allegrii věříme, že zážitkové dárky jsou tou nejlepší volbou, pokud hledáte originální dárek pro své blízké. Darujte zážitek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti a přineste radost do života svých blízkých.

V naší široké nabídce zážitkových dárků naleznete různé kategorie, jako jsou například adrenalinové zážitky, kulturní zážitky, wellness a relax, gastronomické zážitky a mnoho dalších. Věříme, že v naší nabídce najdete ten správný zážitek jako dárek pro vaše blízké, který se jim navždy vryje do paměti.

Nezáleží na tom, zda hledáte zážitek pro muže, ženy, páry nebo rodiny, v naší nabídce najdete něco pro každého. U nás si můžete vybrat například romantický pobyt v lázních, adrenalinový zážitek jako tandemový seskok padákem, nebo třeba kurz vaření s šéfkuchařem. Darováním zážitkových dárků přinášíte nejen radost, ale i zážitky, na které budou vaši blízcí vzpomínat celý život.