Se stanem na cestách aneb nejhezčí místa pro stanování v ČR
21.06.2022Aktualizace 05.12.2023

Se stanem na cestách aneb nejhezčí místa pro stanování v ČR

Těšíte se, jak nahodíte krosnu na záda a vyrazíte vstříc novým dobrodružstvím? Máme pro vás hned několik tipů, kde postavit stan. Nejdříve si však musíme jednu věc ujasnit.

Jak je to se stanováním v ČR?

Zákon, zabývající se stanování a nocování ve volné přírodě je složitý a výklady mohou být různé. Zkráceně řečeno, stanovat nemůžete mimo vyhrazená místa, prakticky nikde. Stanování je totiž podle zákona akt kempování, které je v zákoně zásadně omezeno. Pokud se tedy chcete vyhnout problémům s autoritami a pokutám, doporučujeme se držet kempů a vyhrazených míst ke kempování.

Opravdu chcete spát ve volné přírodě a kempy vás nelákají? Stan s sebou neberte a spěte pod širákem nebo v hamace. To už, dle zákona, kempování není a můžete tak přespat prakticky kdekoliv. Ano, i to však má své výjimky. Nocovat neboli bivakovat zpravidla nesmíte v NP, CHKO a přírodních rezervací. Pravidla se však v jednotlivých oblastech liší. Zkrátka, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě?

vyhled ze stanu

Lipno

Patříte mezi vodomily, kteří jsou v blízkosti řek a rybníků jako doma? To budete z výletu na Lipenskou přehradu nadšeni. Dá se tu podniknout tolik sportovních aktivit, že si na to své přijde úplně každý. Krásná příroda všude kolem tu ke sportu přímo vybízí. Skvělé kempy ke stanování jsou například kemp Lipno Modřín kemp Olšina nebo třeba Camping resort Frymburk

Lipno

V okolí kempů najdete spoustu cyklostezek a míst, kde si půjčit loď nebo paddleboard.

Tip: Pokud vás lákají plachetnice, u Mariny Lipno máte možnost na jednu takovou nastoupit a strávit na ní hezké odpoledne.

Hledáte ideální dárek plný pohody a relaxu? Darujte 3hodinový výlet na plachetnici na Lipně. Ve zbytku dne můžete objevovat krásy okolí Marina Lipno.

Lipno

4 100,-

Zjistit více


Krkonoše

Krkonoše skrývají nejedno bohatství, které stojí za poznání. Užít si tu můžete turistiku, ze které budete přímo nadšení. Jedním z nejvýznamnějších přírodních klenotů na tomto území je naše nejvyšší hora Sněžka. Vyrazit sem můžete obdivovat i nádherný Krkonošský národní park, kde se nachází Pančavský, Labský a Mumlavský vodopád, Úpské a Černohorské rašeliniště nebo pramen Labe. Dojít tu můžete až k Památníku obětem hor. A při výletu s dětmi se můžete vydat do Stezky korunami stromů.

Krkonose

Vydejte se také do Pece pod Sněžkou, kde si užijete netradiční turistiku a poznáte Krkonoše na ekoloběžce. Na ní toho stihnete mnohem více než pěšky (a s menší námahou). Budete mít dostatek času na užívání si krásné přírody všude kolem. Čas zastavit se na malé občerstvení také bude. Vsadíme se, že takto strávený den na čerstvém vzduchu s vydatným pohybem k tomu, bude hotovým balzámem pro tělo i duši.

Projeďte se na ekoloběžce a poznejte Krkonoše. Elektrokoloběžka je ideální pro všechny, kdo mají rádi dlouhé výlety v přírodě a nechtějí se příliš unavit.

Pec pod Sněžkou

od 1 400,-

Zjistit více


Kempů je tu nespočet, doporučit vám můžeme například Base Camp Medvědín. Okolí tohoto kempu vás naprosto okouzlí a výhledu vám nebude clonit žádné auto, stanová zóna je totiž pouze pro stany. Dalším krásným kempem, kde si budete moct rozbít stan je kemp Dolce, který nabízí půjčovnu kol, paddleboardů a kajaků, stolní tenis, kiosek, tenisové kurty, beachvolejbalové hřiště a spoustu dalšího.

Bouda u sneznych jam

Šumava

Krásné okolí Šumavy nabízí nespočet lesů, strání, údolí, hor, kopců a malebných vesniček. Zažijete tu zkrátka výhledy, ze kterých půjdete do kolen. Třeba z takových ledovcových jezer, které jsou velmi oblíbenou turistickou destinací. Oblíbená je také Modrava či Kašperské hory. Zavítat můžete i na zámek ve Vimperku. V neposlední řadě se můžete podívat do slavného Boubínského pralesa, kde se nachází vrch s rozhlednou.

Sumava

Tip: Vydat se tu můžete i do lanového světa v Sušici a ozkoušet tam svou fyzičku. Proměníte se tu v hotového Tarzana, jelikož budete zdolávat nejrůznější výšky a důmyslně postavené překážky v korunách stromů. To vše v nádherném prostředí Národního parku Šumava.

Pokořte strach z výšek a užijte si neobyčejný a nezapomenutelný zážitek Tarzanem v šumavských hvozdech. Připravili jsme pro vás celkem 5 hodin v korunách stromů s 34 překážkami, místy až v 15 metrech nad zemí. Vyzkoušejte si lanový svět přímo v Národním parku Šumava. Překonáte tuto výjimečnou lanovou výzvu? Ukažte, co ve vás je, objevte v sobě Tarzana.

Sušice

1 600,-

Zjistit více


Pokud budeme hodnotit místa v Česku s ohledem na možnosti stanování, Šumava bude na prvním místě. Správa národního parku vybudovala několik tzv. nouzových nocovišť, kde si můžete stan rozložit bez strachu z pokuty a hlavně zdarma. Jsou tu však jasně vymezená pravidla, nesmíte zde rozdělat oheň, pobývat tu můžete od 18:00 do 9:00 a pouze na jednu noc. Platí tu zákaz kouření a samozřejmostí je úklid veškerého odpadu. Přehled všech nocovišť i s mapou naleznete na oficiálních stránkách národního parku.

Sumava

Český Krumlov

Toto město je jedním z těch nejnavštěvovanějších u nás a není se čemu divit. Je tu tolik krásy, na jejíž objevení si budete pomalu muset vzít dovolenou. Nutností je rozhodně návštěva Hradu a zámku Český Krumlov, který se řadí mezi památky světového dědictví UNESCO. Navíc když do zámku půjdete přes Červenou bránu, v příkopu se můžete pokochat místními krumlovskými medvědy. Vyrazit můžete i do muzea voskových figurín, zrcadlového labyrintu, nebo si křížem krážem projít krásné historické centrum města.

Cesky Krumlov

Možná to někoho překvapí, ale vyrazit se stanem do Krumlova je opravdu skvělý nápad. Kempů je v Českém Krumlově hned několik. Doporučit můžeme třeba Kemp Český Krumlov, který je 20 minut pěšky od historického centra.

Tip: Pokud chcete zažít historické centrum trochu jinak, tak navštivte půjčovnu 2W, kde si můžete půjčit raft. Vltava vás na něm doveze až do Zlaté Koruny, kde vás i s raftem vyzvednou a odvezou zpátky do města.

Český ráj

Tato krásná chráněná krajinná oblast se nachází v severovýchodních Čechách, mezi městy Turnov, Jičín a Železný Brod. Známá je hlavně díky unikátním skalním útvarům a historickým památkám. Český ráj je ideálním místem pro turistiku, cykloturistiku a další outdoorové aktivity, jako třeba skalní lezení, které je zde velice populární.

Pokud vás láká výlet za přírodou, tak rozhodně navštivte Prachovské skály, které se těší popularitě i u zahraničních turistů. Jestli vás lákají spíše památky, vynechat nesmíte hrad Kost, zříceninu hradu Trosky nebo zříceninu hradu Frýdštejn.

Hrad Kost

Možností, kde tu postavit stan je mnoho. Skvělým kempem je třeba kemp Duo, ležící přímo u Komárovského rybníka. Hrad kost je od kempu vzdálen zhruba 6 kilometrů, hrad Valečov 4 km a nejbližší skalní údolí je 10 minut pěšky. Dalším tipem je kemp Zelené údolí, který mimo jiné disponuje i dvěma bazény. Jedná se taktéž o skvělý výchozí bod na výlety. Již zmíněné Prachovské skály jsou od kempu vzdáleny 4 km, zřícenina hradu Trosky 5,5 km a na hrad Kost je to 10 km vlakem do obce Sobotky a následně 5 km pěšky krásným údolím Plakánek.

Cesky raj

Sportovní zážitky

Podobné články

Tipy na nejlepší vánoční dárky

Tipy na nejlepší vánoční dárky

01.09.2023

Máte dost nakupování parfémů, ponožek či vánočních svetrů se sobem? Zkuste letos pořídit svým známým něco trochu netradičního. Zážitek, kurz vaření nebo třeba poukázku na masáž.

Kam na wellness: 10 tipů, kde si užít předvánoční pohodu

Kam na wellness: 10 tipů, kde si užít předvánoční pohodu

07.09.2023

Najděte si čas mezi vánočními nákupy a pečením cukroví a vyrazte do oblíbeného wellness centra. Věřte nebo ne, wellness má pozitivní vliv nejen na vaše tělo, ale také na psychiku, což se před vánočními svátky hodí.

Jak originálně darovat vánoční dárek?

Jak originálně darovat vánoční dárek?

30.10.2023

Chcete udělat z předání dárku zážitek sám o sobě? Inspirujte se 5 tipy na způsoby, jak darovat Vánoční dárek originálně a kreativně. Fantazii se meze nekladou!

Dárek na poslední chvíli: 8 tipů na dárky, které zařídíte hned

Dárek na poslední chvíli: 8 tipů na dárky, které zařídíte hned

07.11.2023

Tlačí vás čas, Vánoce za rohem a vy stále nemáte dárek pod stromeček? Inspirujte se tipy na dárky, které vyřešíte za pár minut. Žádné trajdání po obchodech. Žádné předvánoční fronty. Vyberte a nakupte jednoduše z gauče.

22 nejlepších restaurací v ČR

22 nejlepších restaurací v ČR

04.07.2023

Ne vždy musí být cílem vašeho cestování zámek, nebo přírodní památka. Českou republiku můžete poznávat i prostřednictvím těch nejlepších restaurací. Které to jsou?

 

4+1 hra na zahradní párty

4+1 hra na zahradní párty

17.04.2023

Blíží se jaro, počasí se otepluje a lidé stále více času tráví venku. Pořádáte zahradní párty a chcete prolomit ledy? Co by mohlo být lepší než si zahrát nějakou společenskou hru? V dnešním článku se podíváme na 4+1 her, které můžete hrát na zahradní párty.

13 tipů kam na glamping v ČR

13 tipů kam na glamping v ČR

22.09.2025

Víťa
Autor: Vítězslav Langer

V tomto článku se podíváme na několik nejlepších glampingových míst v České republice, kde můžete zažít nezapomenutelné chvíle a uniknout od každodenního stresu. Nejdříve si však musíme ujasnit, co ten glamping vlastně je.

Národní parky ČR: nejkrásnější místa a tipy na aktivity

Národní parky ČR: nejkrásnější místa a tipy na aktivity

28.04.2023

Víťa
Autor: Vítězslav Langer

V České republice jsou celkem čtyři národní parky. Byla by škoda, nechat si jejich krásy ujít. Proto jsme parkům zasvětili celý jeden článek. Podíváme se na místa, která v parcích musíte navštívit a řekneme vám pár tipů na aktivity, které si při návštěvě užít.Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

V Allegrii věříme, že zážitkové dárky jsou tou nejlepší volbou, pokud hledáte originální dárek pro své blízké. Darujte zážitek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti a přineste radost do života svých blízkých.

V naší široké nabídce zážitkových dárků naleznete různé kategorie, jako jsou například adrenalinové zážitky, kulturní zážitky, wellness a relax, gastronomické zážitky a mnoho dalších. Věříme, že v naší nabídce najdete ten správný zážitek jako dárek pro vaše blízké, který se jim navždy vryje do paměti.

Nezáleží na tom, zda hledáte zážitek pro muže, ženy, páry nebo rodiny, v naší nabídce najdete něco pro každého. U nás si můžete vybrat například romantický pobyt v lázních, adrenalinový zážitek jako tandemový seskok padákem, nebo třeba kurz vaření s šéfkuchařem. Darováním zážitkových dárků přinášíte nejen radost, ale i zážitky, na které budou vaši blízcí vzpomínat celý život.