Slaňování z TV věže Harrachov

Máte rádi horolezení, ve výškách jste jako doma a milujete ten pocit, když pokoříte nové cíle?

 • Garance ceny
 • Expedujeme ihned
 • Dárkově zabaleno
 • Možnost výměny

Platnost poukazu do 31.03.2025

Uvedená platnost poukazu platí pouze pro nový nákup. Pakliže čerpáte kredit/univerzální poukaz, platnost Vašeho nového poukazu se řídí platností kreditu/univerzálního poukazu.

Na co se budete těšit

Máte rádi horolezení, ve výškách jste jako doma a milujete ten pocit, když pokoříte nové cíle? Tak co vyzkoušet slaňování a rovnou z Harrachovské TV věže? Dosáhněte něčeho, o co se nepokouší jen tak někdo a užijte si slaňování z výšky 36 metrů. Při slaňování z TV věže Harrachov na Vás nečeká jenom pořádný adrenalin, ale také krásná příroda Krkonoš. Tak neváhejte a pojďte do toho!

Co se bude dít?

Nejprve se prokážete svým dárkovým poukazem a zvolíte si, zda chcete videozáznam ze zážitku na DVD nebo fotografie. Poté se oblečete do slaňovacího postroje a projdete školením o slaňování. Následně začíná samotné slaňování a Vy se spouštíte pod dozorem zkušeného instruktora přímo dolů. Jakmile se dostanete bezpečně na zem, obdržíte diplom o slanění.

Co zážitek obnáší?

Slanění z věže z 36 metrů + certifikát.

Balíček neobsahuje

Dopravu na místo konání, služby a produkty nad rámec balíčku.

Co dalšího se hodí vědět?

Slaňování je pohyb lezce po laně dolů. Používá se k sestupu ve skalnatém či jiném neschůdném prostředí, kde není možno sestoupit pěšky. Podstatou slaňování je vždy probíhající nepřerušované posunování po laně, při kterém vzniká větší tření mezi jednak lanem, a pak buď tělem člověka, nebo především slaňovací pomůckou.

Slaňovat je možno po jednom prameni fixního lana, ale v naprosté většině se při horolezectví slaňuje po dvojitém laně, čehož se dosáhne tak, že se lano přehne napůl, a jeden pramen se protáhne okem slaňovacího stanoviště. Umožňuje to lano po slanění stáhnout dolů. Po dvojitém laně se tedy slaňuje, když chceme po slanění dole na zemi vzít lano někam pryč k dalšímu použití. Ovšem maximální délka slanění je pak jen poloviční k délce celého lana.

Princip stažení dvojitého lana po slanění

Sestrojení slaňování. Nejprve – lezec musí být sebejištěn! Pak se lano jedním koncem prostrčí kruhem a odměří se potřebná délka obou pramenů lana. Po založení slaňovací pomůcky lano dobereme (přitáhneme) tak, abychom tíhu přenesli na lano. Teprve když bezpečně sedíme v laně, můžeme zrušit sebejištění.

Je praktické mít na laně označenou půlku (např. značkovacím fixem nebo lepící páskou od výrobce lana). Pokud totiž pak máme onu označenou půlku lana nastavenou v oku slaňovacího stanoviště, máme zaručeno, že oba konce lana jsou dole ve stejné horizontální úrovni a tudíž je nám celá maximální délka napůl přeloženého lana k dispozici. I kdyby jen jeden pramen lana nesahal k zemi, hrozí při vyjetí slaňovací pomůcky ven z tohoto pramene lana pád na zem! Lano by totiž v ten moment bylo zatíženo jen za jeden pramen a vytáhlo by se ven ze slaňovacího stanoviště, podobně jako když lano stahujeme.

Spojení lan při slaňování

Ke slanění po dvojitém laně je možno též použít dvě lana, která se spojí uzlem. Potom je ale nutno si pamatovat, jak je spojovací uzel umístěn vůči slaňovacímu stanovišti. Jde o to, že po skončení slanění, a následném stažení lana dolů, půjde lano stáhnout jen za ten konec, který je dolů veden hned z uzlu. V opačném směru totiž uzel nepůjde protáhnout skrz oko slaňovacího stanoviště. Samozřejmostí pak je, že slaňovací pomůcka se musí na lano umístit až pod spojovací uzel, jinak by přes něj nepřejela. Ke spojení dvou konců lan je možné použít různé spojovací uzly, za běžný standard je považována dvojitá rybářská spojka (tzv. „dvojitá autíčka“).

Pokud by se mělo lano po slanění stahovat a třít se o výraznou hranu skály, je dobré použít excentrický spojovací uzel. Narozdíl od jakéhokoliv lineárního spojovacího uzlu se s excentrickým uzlem lano tolik neodře o skálu při přetahování přes skalní hranu, a také je menší riziko, že se uzel zachytí v nějaké skalní puklině během stahovaní.

Slaňovací pomůcky

K plynulému a snadnému slanění se používají rozličné slaňovací pomůcky. Tyto pomůcky, do nichž se vkládá lano, se připínají k horolezeckému úvazu, a to zásadně karabinou s pojistkou zámku. Slaňovací pomůcky jsou mnohdy totožné s jistícími pomůckami. Populární a často používaná je slaňovací osma. Velmi dobré na slaňování jsou pomůcky na principu Stichtovy brzdy (například tzv. „kyblíky“).

Průběh slaňování

Při slaňování je nutno dodržovat několik zásad:

- Jsme nahoře na skále, ze které chceme slanit, lano už máme provlečené ve slaňovacím stanovišti a chystáme se jej hodit dolů. Předtím je však nutno zavolat směrem dolů pod skálu „Lano!“, aby jiní lezci, kteří se zrovna nacházejí pod skálou, měli možnost se schovat či odstoupit od skály. Pak počkat asi 5 vteřin a lano poté hodit dolů. Německy se lano křičí Seil! (čti: zajl), anglicky rope! (čti: roup), italsky corda! (čti: korda), francouzsky corde! (čti: kord), rusky věrjovka.

- Před zahájením slaňování mít pečlivě zkontrolováno, zda oba konce lana sahají na zem či k dalšímu slaňovacímu stanovišti. Překontrolovat stav a funkčnost slaňovacího stanoviště.

- Pokud při instalaci slaňovací pomůcky na lano hrozí z daného místa pád, použít sebejištění.

- Slaňovat pomalu. Třením mezi lanem a slaňovací pomůckou vzniká teplo, a to nesvědčí lanu. Po skončení slanění je třeba zahřátou slaňovací pomůcku co nejrychleji sundat z lana.

- Alespoň jednou rukou (nejlépe svou zručnou – praváci pravačkou, leváci levačkou) držet lano pod slaňovací pomůckou. Při pevném úchopu za toto lano pod slaňovací pomůckou se slaňování (pohyb) dolů zastaví, při popouštění této části lana probíhá posun dolů. Rukou svírající lano pod slaňovací pomůckou se nikdy nepouštět! Pořád je nutno tam ruku mít a korigovat rychlost slaňování.

- Pokud nohama dosahujeme při slaňování na skálu, opírat se nohama o skálu rozkročeně mírně do stran. Zlepší se tak stabilita člověka proti výkyvům napravo či nalevo. Dále: nebát se trochu zaklonit dozadu trup těla a nohama se vzepřít proti skále.

- Při náročnějším slaňování, například v horách, obecně všude za špatného počasí, při vyčerpání, apod., použít sebejištění prusíkem (viz. dále).

Zabezpečení konců lana uzly

Pokud konce lana nesahají bezpečně na zem, je nutno konce lana k sobě spojit uzlem. Uzel má zabránit vyslanění z lana (což je moment, kdy slaňovací pomůcka dojede ke koncům lana a vyjede z lana ven; následuje pád). Účinnost tohoto kroku hodně závisí na typu slaňovací pomůcky, např. u Stichtovy brzdy to funguje spolehlivě, uzel jí neprojde. Ale např. u populární osmy je to nejisté, zde uzel proklouznout může, neboť oko osmy je dostatečně veliké. Pokud se slaňuje po jednom prameni lana, dělá se uzel pochopitelně jen na tomto jednom prameni, pak je ale dobré zvolit objemově větší typ uzlu.

Někdy je možno se setkat s praxí, kdy se i při slaňování po dvojitém laně dělají koncové uzly každý zvlášť na jednom prameni lana. Dělá se to proto, že lano se pak lépe zbavuje kroucení (co může způsobit kroucení lana, o tom více na stránce Potíže při slaňování). Nutno však podotknout, že tyto uzly jsou pak objemově menší, a spíše jim hrozí proklouznutí skrz osmu. Každopádně při jakémkoliv podezření, že konec lana nesahá až na zem, je nutné při slaňování se sebejistit prusíkem, neboť prusík se pak spolehlivě zarazí o jakýkoliv uzel na konci lana.

Doprovod

Je možný, pouze jako divák.

Počasí

Za každého počasí.

Oblečení

Pohodlné/outdoorové.

Na co určitě nezapomenout

Platný zážitkový poukaz, OP. Slanění může absolvovat osoba starší 18 let, která se prokáže OP. Mladší zájemci potřebují písemný souhlas rodičů nebo zákonného zástupce, jež jsou u seskoku přítomni. Na místě se totiž podepisuje pojistná smlouva k slanění dle občanského zákoníku. Nemůže-li být zákonný zástupce či rodič přítomen, je účastník povinen si tuto smlouvu vyžádat s dostatečným předstihem, vytisknout ji, rodiče ji pak vyplní a podepíší - údaje musí být ověřeny (check point či notář).

Poznámka

Závazně rezervovaný termín seskoku lze bez stornopoplatku zrušit 7 dní předem.

Jak uplatnit benefity?

Kdo si (ne)může zážitek dopřát?

Zdravotní stav

Účastník podepisuje následující prohlášení o zdravotním stavu - https://www.xtreme-sports.cz/bungee-jumping-podminky.html.

Pro koho

K jaké příležitosti

Hodnocení zážitku

5 (1 recenzí)

Detailní hodnocení

 • kvalita informací uvedených v obsahu zážitku
  5
 • spokojenost s průběhem rezervace termínu
  5
 • profesionalita provozovatele zážitku
  5
 • spokojenost s průběhem samotného zážitku
  5
Zobrazit další komentáře

Místo konání

Koupit zážitek

Další zážitky od stejného dodavatele

Nejprodávanější

Chomutov

1 629,-

Náš tip

vícero lokalit

Praha, Ostrava, Olomouc, Brno

2 449,-

Ostrava

Praha, Olomouc, Brno

2 449,-

Olomouc

Praha, Ostrava, Brno

2 449,-

Brno

Praha, Ostrava, Olomouc

2 449,-


Podobné zážitky

Ověřeno Darinou Nejprodávanější

Praha

od 1 990,-

Ověřeno Darinou Náš tip

Praha

od 1 770,-

Ověřeno Darinou Náš tip

Praha

od 2 070,-

Ověřeno Darinou - 1009 Kč garance 4000 m

Most

5 499,- od 4 490,-

Ověřeno Darinou garance 4000 m Nejprodávanější

Most

od 5 499,-Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

V Allegrii věříme, že zážitkové dárky jsou tou nejlepší volbou, pokud hledáte originální dárek pro své blízké. Darujte zážitek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti a přineste radost do života svých blízkých.

V naší široké nabídce zážitkových dárků naleznete různé kategorie, jako jsou například adrenalinové zážitky, kulturní zážitky, wellness a relax, gastronomické zážitky a mnoho dalších. Věříme, že v naší nabídce najdete ten správný zážitek jako dárek pro vaše blízké, který se jim navždy vryje do paměti.

Nezáleží na tom, zda hledáte zážitek pro muže, ženy, páry nebo rodiny, v naší nabídce najdete něco pro každého. U nás si můžete vybrat například romantický pobyt v lázních, adrenalinový zážitek jako tandemový seskok padákem, nebo třeba kurz vaření s šéfkuchařem. Darováním zážitkových dárků přinášíte nejen radost, ale i zážitky, na které budou vaši blízcí vzpomínat celý život.