Sauna: Jaké jsou její benefity?
18.11.2022

Sauna: Jaké jsou její benefity?

Autor: Karel Jech

Pravidelné saunování má pozitivní vliv jak na tělo, tak i na mysl. Kromě detoxikace organismu a otužování se také můžete těšit na lepší pleť, zvýšenou imunitu nebo třeba kvalitnější spánek. Jaké další benefity pravidelné saunování nabízí najdete v tomto článku.

Výhody saunování, které na nás pozitivně působí

Saunování nabízí nejeden pozitivní účinek, který můžete pocítit na vlastní kůži. Existuje několik vědeckých studií, které prokazují léčivé působení saunování na kardiovaskulární systém. To ale není zdaleka jediná výhoda, kterou tato relaxační činnost přináší. Během saunování se vaše tělo zbavuje těžkých kovů jako je olovo, zinek a měď. Sauna je celkově vhodným pomocníkem pro detoxikaci organismu a vylučování škodlivin z těla.

Posezením v sauně také posilujete srdce a imunitu. Tělo se totiž takovému prostředí snaží přizpůsobit, přičemž se rozšiřují cévy a zrychluje se krevní oběh. Díky tomu v organismu dochází k rychlejší distribuci kyslíku. A právě to vede k posílení srdečních funkcí. Sauna také podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou primární pro eliminaci choroboplodných zárodků v těle.

Sauna plná romantiky

Saunování skvěle působí i na naši psychiku a celkovou duševní pohodu. Zvýšená teplota totiž přispívá k tvorbě tzv. hormonu radosti, endorfinu. Pokud tedy za sebou máte náročný den plný stresu, návštěva sauny bude tím pravým ořechovým. Kromě psychiky ale uděláte dobře i vlastnímu tělu. Podpoříte totiž regeneraci svalů, čímž pomůžete k jejich uvolnění třeba při namožení. A pokud máte lehčí formu revmatického onemocnění, na návštěvu sauny si také najděte čas.

V neposlední řadě sauna také blahodárně působí na produkci růstového hormonu. To ocení především ti, kteří se věnují nějakému silovému sportu. Saunování totiž zvyšuje hladinu testosteronu v těle. Říká se, že jeho tvorba díky saunování vzroste až o 40 %. Pokud jste se tedy doteď sauně vyhýbali, máte nejvyšší čas ji zkusit na vlastní kůži. Uvidíte, že vám za to vaše tělo poděkuje.

Finská sauna

Kde se saunování vzalo a jaké jsou druhy saun?

Podle nejednoho zdroje sahá historie této praktiky až do Asie. Tam před více než 1000 lety měli ve zvyku relaxovat ve vyhřátých prostorech. V dnešní době je saunování známé především díky Finům. Skandinávie sauny proslavila natolik, že se jim dnes holduje po celém světě.

Nezasvěcení si často myslí, že typ sauny je jen jeden. Pravda je však taková, že je mnoho druhů. Nejoblíbenější typy saun jsou suché a parní. Suchá tzv. finská sauna je typická pro nižší vlhkost. Jde o typ sauny, který se nedoporučuje úplným nováčkům - teplota v ní může přesáhnout i více než 100 °C. Parní sauna má naopak vlhkost vzduchu vyšší a průměrná teplota v ní je kolem 50 °C. Právě tato se začátečníkům doporučuje. Tento typ sauny nejčastěji využívají lidé s dýchacími potížemi. Pára uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Pozitivně působí i na astma či zánět průdušek.

aromaticka sauna

Existují ale i další typy saun. Třeba taková biosauna, která je spojením finské a parní sauny. Vytápěna je kamny s parním generátorem, které udržují teplotu kolem 60 °C. Je vhodná pro ty, kterým vysoké teploty finské sauny nebo vysoká vlhkost parních saun nedělají úplně dobře. Ideální je například pro kardiaky, blahodárně působí při astmatu a nejrůznějších potížích dýchacích cest.


Podobné články

Tipy na nejlepší vánoční dárky

Tipy na nejlepší vánoční dárky

01.09.2023

Máte dost nakupování parfémů, ponožek či vánočních svetrů se sobem? Zkuste letos pořídit svým známým něco trochu netradičního. Zážitek, kurz vaření nebo třeba poukázku na masáž.

Kam na wellness: 10 tipů, kde si užít předvánoční pohodu

Kam na wellness: 10 tipů, kde si užít předvánoční pohodu

07.09.2023

Najděte si čas mezi vánočními nákupy a pečením cukroví a vyrazte do oblíbeného wellness centra. Věřte nebo ne, wellness má pozitivní vliv nejen na vaše tělo, ale také na psychiku, což se před vánočními svátky hodí.

Jak originálně darovat vánoční dárek?

Jak originálně darovat vánoční dárek?

30.10.2023

Chcete udělat z předání dárku zážitek sám o sobě? Inspirujte se 5 tipy na způsoby, jak darovat Vánoční dárek originálně a kreativně. Fantazii se meze nekladou!

Dárek na poslední chvíli: 8 tipů na dárky, které zařídíte hned

Dárek na poslední chvíli: 8 tipů na dárky, které zařídíte hned

07.11.2023

Tlačí vás čas, Vánoce za rohem a vy stále nemáte dárek pod stromeček? Inspirujte se tipy na dárky, které vyřešíte za pár minut. Žádné trajdání po obchodech. Žádné předvánoční fronty. Vyberte a nakupte jednoduše z gauče.

22 nejlepších restaurací v ČR

22 nejlepších restaurací v ČR

04.07.2023

Ne vždy musí být cílem vašeho cestování zámek, nebo přírodní památka. Českou republiku můžete poznávat i prostřednictvím těch nejlepších restaurací. Které to jsou?

 

4+1 hra na zahradní párty

4+1 hra na zahradní párty

17.04.2023

Blíží se jaro, počasí se otepluje a lidé stále více času tráví venku. Pořádáte zahradní párty a chcete prolomit ledy? Co by mohlo být lepší než si zahrát nějakou společenskou hru? V dnešním článku se podíváme na 4+1 her, které můžete hrát na zahradní párty.

13 tipů kam na glamping v ČR

13 tipů kam na glamping v ČR

22.09.2025

Víťa
Autor: Vítězslav Langer

V tomto článku se podíváme na několik nejlepších glampingových míst v České republice, kde můžete zažít nezapomenutelné chvíle a uniknout od každodenního stresu. Nejdříve si však musíme ujasnit, co ten glamping vlastně je.

Národní parky ČR: nejkrásnější místa a tipy na aktivity

Národní parky ČR: nejkrásnější místa a tipy na aktivity

28.04.2023

Víťa
Autor: Vítězslav Langer

V České republice jsou celkem čtyři národní parky. Byla by škoda, nechat si jejich krásy ujít. Proto jsme parkům zasvětili celý jeden článek. Podíváme se na místa, která v parcích musíte navštívit a řekneme vám pár tipů na aktivity, které si při návštěvě užít.Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

V Allegrii věříme, že zážitkové dárky jsou tou nejlepší volbou, pokud hledáte originální dárek pro své blízké. Darujte zážitek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti a přineste radost do života svých blízkých.

V naší široké nabídce zážitkových dárků naleznete různé kategorie, jako jsou například adrenalinové zážitky, kulturní zážitky, wellness a relax, gastronomické zážitky a mnoho dalších. Věříme, že v naší nabídce najdete ten správný zážitek jako dárek pro vaše blízké, který se jim navždy vryje do paměti.

Nezáleží na tom, zda hledáte zážitek pro muže, ženy, páry nebo rodiny, v naší nabídce najdete něco pro každého. U nás si můžete vybrat například romantický pobyt v lázních, adrenalinový zážitek jako tandemový seskok padákem, nebo třeba kurz vaření s šéfkuchařem. Darováním zážitkových dárků přinášíte nejen radost, ale i zážitky, na které budou vaši blízcí vzpomínat celý život.