Mám poukaz |

Sauna: Jaké jsou její benefity?
18.11.2022

Sauna: Jaké jsou její benefity?

Pravidelné saunování má pozitivní vliv jak na tělo, tak i na mysl. Kromě detoxikace organismu a otužování se také můžete těšit na lepší pleť, zvýšenou imunitu nebo třeba kvalitnější spánek. Jaké další benefity pravidelné saunování nabízí najdete v tomto článku.

Výhody saunování, které na nás pozitivně působí

Saunování nabízí nejeden pozitivní účinek, který můžete pocítit na vlastní kůži. Existuje několik vědeckých studií, které prokazují léčivé působení saunování na kardiovaskulární systém. To ale není zdaleka jediná výhoda, kterou tato relaxační činnost přináší. Během saunování se vaše tělo zbavuje těžkých kovů jako je olovo, zinek a měď. Sauna je celkově vhodným pomocníkem pro detoxikaci organismu a vylučování škodlivin z těla.

Posezením v sauně také posilujete srdce a imunitu. Tělo se totiž takovému prostředí snaží přizpůsobit, přičemž se rozšiřují cévy a zrychluje se krevní oběh. Díky tomu v organismu dochází k rychlejší distribuci kyslíku. A právě to vede k posílení srdečních funkcí. Sauna také podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou primární pro eliminaci choroboplodných zárodků v těle.

Sauna plná romantiky

Saunování skvěle působí i na naši psychiku a celkovou duševní pohodu. Zvýšená teplota totiž přispívá k tvorbě tzv. hormonu radosti, endorfinu. Pokud tedy za sebou máte náročný den plný stresu, návštěva sauny bude tím pravým ořechovým. Kromě psychiky ale uděláte dobře i vlastnímu tělu. Podpoříte totiž regeneraci svalů, čímž pomůžete k jejich uvolnění třeba při namožení. A pokud máte lehčí formu revmatického onemocnění, na návštěvu sauny si také najděte čas.

V neposlední řadě sauna také blahodárně působí na produkci růstového hormonu. To ocení především ti, kteří se věnují nějakému silovému sportu. Saunování totiž zvyšuje hladinu testosteronu v těle. Říká se, že jeho tvorba díky saunování vzroste až o 40 %. Pokud jste se tedy doteď sauně vyhýbali, máte nejvyšší čas ji zkusit na vlastní kůži. Uvidíte, že vám za to vaše tělo poděkuje.

Finská sauna

Kde se saunování vzalo a jaké jsou druhy saun?

Podle nejednoho historického zdroje sahá historie této praktiky až do Asie. Tam před více než 1000 lety měli ve zvyku relaxovat ve vyhřátých prostorech. V dnešní době je saunování známé především díky Finům. Skandinávie sauny proslavila natolik, že se jim dnes holduje po celém světě.

Nezasvěcení si často myslí, že typ sauny je jen jeden. Pravda je však taková, že je mnoho druhů. Nejoblíbenější typy saun jsou suché a parní. Suchá tzv. finská sauna je typická pro nižší vlhkost. Jde o typ sauny, který se nedoporučuje úplným nováčkům - teplota v ní může přesáhnout i více než 100 °C. Parní sauna má naopak vlhkost vzduchu vyšší a průměrná teplota v ní je kolem 50 °C. Právě tato se začátečníkům doporučuje. Tento typ sauny nejčastěji využívají lidé s dýchacími potížemi. Pára uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Pozitivně působí i na astma či zánět průdušek.

aromaticka sauna

Existují ale i další typy saun. Třeba taková biosauna, která je spojením finské a parní sauny. Vytápěna je kamny s parním generátorem, které udržují teplotu kolem 60 °C. Je vhodná pro ty, kterým vysoké teploty finské sauny nebo vysoká vlhkost parních saun nedělají úplně dobře. Ideální je například pro kardiaky, blahodárně působí při astmatu a nejrůznějších potížích dýchacích cest.

Privátní wellness se saunou a vířivkou 900,-
4.8

Podobné články

Let balónem - jak probíhá jeden z nejúžasnějších zážitků na nebi?

Let balónem - jak probíhá jeden z nejúžasnějších zážitků na nebi?

17.01.2023

Vydat se k nebi a zažít ten těžko popsatelný pocit, kdy se takřka dotýkáte nebe. Být ve výšce několika set metrů a užívat si tu nespoutanou volnost a vzrušení. To a mnohem víc vám dá let balónem. Zážitek, na který budete s úsměvem vzpomínat celý svůj život. Jak ale takový let probíhá a co byste měli vědět, než nastoupíte do koše a odpoutáte se od země?

Originální párové aktivity: Co můžete podniknout se svou drahou polovičkou?

Originální párové aktivity: Co můžete podniknout se svou drahou polovičkou?

12.10.2022

Stereotyp je největším nepřítelem dlouhodobých vztahů. Jak si udržet v páru neustálé napětí a jiskru? Přece zajímavými párovými aktivitami. A my jich pro vás máme hned několik.

Rozveselme ukrajinské děti  aneb jak jsme se do pomoci Ukrajině zapojili my

Rozveselme ukrajinské děti aneb jak jsme se do pomoci Ukrajině zapojili my

11.04.2022

Allegria pomáhá dětem ukrajinských uprchlíků se adaptovat v České republice. Zorganizovala pro ně 8 různých zážitků, díky kterým budou mít aspoň na chvilku důvod k úsměvu.

10 nejlepších zážitků v roce 2022

10 nejlepších zážitků v roce 2022

08.01.2023

Přinášíme vám tipy na ty nejzajímavější zážitky, které se staly hity minulého roku. Na své si přišli vyznavači adrenalinu i ti, kteří dávají přednost klidněji stráveným chvílím. A pokud nevíte, čím udělat radost sobě a svým blízkým letos, inspirujte se výběrem toho nejlepšího z roku 2022.

Kam na prodloužený víkend?

Kam na prodloužený víkend?

03.01.2023

Rádi byste si užili dovolenou, ale moc volných dnů vám už k vybrání nezbývá a také se vám zrovna nechce někam za hranice? I to má své řešení. Víkend sice vždy uteče jako voda, ale stačí si ho prodloužit o jediný den navíc a užít si ho na některém z následujících míst. Vybrali jsme pro vás krásné hotely a penziony, kde vás ubytují na čtyři dny a tři noci. Půjde tak o takovou menší dovolenku, při které načerpáte tolik potřebnou energii a dobrou náladu. Pojďme se podívat na to, kam se tedy můžete vydat. Tipy máme pro jedince, páry i rodiny s dětmi.

Cukrář, malíř nebo kuchař? Tyhle kurzy můžete absolvovat z domova

Cukrář, malíř nebo kuchař? Tyhle kurzy můžete absolvovat z domova

16.11.2022

Už delší dobu si pohráváte s myšlenkou, že byste se rádi přihlásili na nějaký kurz a naučili se díky němu něco nového? Pokud ale z časových či jiných důvodů nemůžete úplně někam dojíždět, máme pro vás super alternativu - online kurzy. Vše proběhne v pohodlí vašeho domova před obrazovkou počítače.

10 nejlepších zážitků pod 1 000 Kč

10 nejlepších zážitků pod 1 000 Kč

29.07.2022

Snažíte se uspořit nějaké finance, ale zároveň chcete své drahé polovičce či příbuznému pořídit originální dárek? Máme pro vás seznam těch nejlepších zážitků do tisícovky. A to se vyplatí!

Flyboarding: Akční sport, který vám zatají dech

Flyboarding: Akční sport, který vám zatají dech

21.07.2022

Flyboarding je poměrně novou, nicméně velmi moderní adrenalinovou záležitostí. Tahle vodní kratochvíle chytne za srdce nejednoho dobrodruha. Jak takový Flyboarding probíhá a co byste o něm měli vědět?Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

V Allegrii věříme, že zážitkové dárky jsou tou nejlepší volbou, pokud hledáte originální dárek pro své blízké. Darujte zážitek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti a přineste radost do života svých blízkých.

V naší široké nabídce zážitkových dárků naleznete různé kategorie, jako jsou například adrenalinové zážitky, kulturní zážitky, wellness a relax, gastronomické zážitky a mnoho dalších. Věříme, že v naší nabídce najdete ten správný zážitek jako dárek pro vaše blízké, který se jim navždy vryje do paměti.

Nezáleží na tom, zda hledáte zážitek pro muže, ženy, páry nebo rodiny, v naší nabídce najdete něco pro každého. U nás si můžete vybrat například romantický pobyt v lázních, adrenalinový zážitek jako tandemový seskok padákem, nebo třeba kurz vaření s šéfkuchařem. Darováním zážitkových dárků přinášíte nejen radost, ale i zážitky, na které budou vaši blízcí vzpomínat celý život.