Biatlon: Objevte kouzlo populárního sportu
17.01.2024

Biatlon: Objevte kouzlo populárního sportu

Biatlon patří mezi nejoblíbenější české sporty, co se sledování týče. Znáte však jeho disciplíny a historii? Dali jsme pro vás dohromady článek o biatlonu s tipy, kde si biatlon vyzkoušet na vlastní kůži.

 

Co je to biatlon?

Biatlon je (nejen) zimní sport, který spojuje vytrvalostní běh na lyžích a střelbu na terč. Důraz se klade nejen na fyzičku, ale také schopnost udržet chladnou hlavu. Podobnou kombinaci najdete ve světě sportu jen zřídka. I proto se těší v Česku rostoucí popularitě.

Biatlon v Česku

V roce 2021 Světový pohár sledovalo skoro 3 miliony diváků, což je víc, než jakou sledovanost měla ve stejném roce evropská fotbalová liga UEFA. To je na národ fotbalistů a hokejistů dost dobré. Za popularitou stojí také naši vrcholový sportovci, kteří svými úspěchy ve světě pomáhají českému biatlonu růst.

Gabriela Soukalová, Markéta Davidová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec - to je pouze zlomek jmen, kteří ve světě vybojovali přední příčky na olympiádách a světových pohárech. Biatlonisté však můžou být známý i díky rozhovorům po závodě, jako třeba Stanislav Řezáč. Fráze „zkusit šůšn" se stala národním pokladem, až lidé zapomněli, jakých sportovních úspěchů Stanislav Řezáč dosáhnul.

biatlon.JPG

Disciplíny

Každá biatlonová disciplína je něčím specifická, ať už počtem závodníků, typem startu (intervalový, hromadný, v rozestupech), délkou nebo v jakém pořadí závodníci střílí z leže nebo stoje.

  • Vytrvalostní závod - tzv. závod jednotlivců snejdelší tradicí, ženy běží 15 km a muži 20 km.
  • Sprint - Kratší závod sdvěma střeleckými koly, každý netrefený terč znamená pro závodníka trestné kolo o délce 150 metrů
  • Stíhací závod - Biatlonisté startují vintervalech na základě výsledku z předchozího závodu. Trasa činí pro muže 12,5 km a ženy 10 km.
  • Závod shromadným startem - všichni startují společně, za nesestřelený terč závodník musí absolvovat trestné kolo o délce 150 metrů stejně jako u sprintu.
  • Štafeta - Týmový závod, každou zemi reprezentuje jeden 4členný tým.
  • Závod smíšených dvojic - dvoučlenný tým muž, žena. Závod má 4 úseky, na kterých se biatlonisté střídají.
  • Supersprint - skládá se zkvalifikace a finále, jedná se o nejkratší disciplínu, co se týče trati.

Historie biatlonu

Kořeny biatlonu, jak ho známe dnes, sahají až do roku 1939, kdy se odehrála tzv. Zimní válka mezi Sověty a Finy. Ačkoliv byli Finové ve značné početní nevýhodě, úspěšně Rudé armádě po několik měsíců vzdorovali, a to hlavně díky lyžařským jednotkám.

Na základě úspěchu Finů SSSR provedla rozsáhlou lyžařskou mobilizaci před německým vpádem. Díky tomu měla sovětská protiofenzíva v letech 1941-1942 takový úspěch. Po válce Finsko i Sovětský svaz intenzivně lobbovaly za zařazení biatlonu do programu Zimních olympijských her. První mistrovství světa proběhlo v roce 1958 a olympijskou premiéru zažil biatlon v roce 1960 v Kalifornii.

biatlon1.JPG

Kde si zkusit biatlon?

Pokud už máte dětská léta za sebou anebo se nechcete vázat ke klubu biatlonistů, vyzkoušejte si biatlon na vlastní kůži v Jilemnici. Závodit se dá jak v zimě, tak i v létě. Lyže akorát vyměníte za in-liny nebo poběžíte hezky po svých. Na záda hodíte pušku Anschütz a vystřílíte si zhruba 50 nábojů.

Jilemnice

2 190,-

Jilemnice

2 190,-Podobné články

Výlet Severní Čechy: 13 tipů na objevování krás regionu

Výlet Severní Čechy: 13 tipů na objevování krás regionu

23.02.2024

Národní park České Švýcarsko, památky jako zámky Děčín a Sychrov, Hrady Hněvín a Trosky - to je jen zlomek toho, co nabízejí Severní Čechy. Inspirujte se 13 tipy na výlet v Ústeckém a Libereckém kraji.

Olomoucký kraj: Tipy na výlety a aktivity

Olomoucký kraj: Tipy na výlety a aktivity

16.02.2024

Olomoucký kraj nabízí širokou škálu výletů a aktivit. Od prozkoumávání historických památek po návštěvu ojedinělých přírodních úkazů v Jeseníkách, v této krásné oblasti je pro každého něco. Inspirujte se našimi 20 tipy na výlet.

Brno za 3 dny: kde se ubytovat, kde jíst a co vidět

Brno za 3 dny: kde se ubytovat, kde jíst a co vidět

09.02.2024

Brno je plné zajímavých míst i gastro podniků. Vydejte se spolu s námi do tohoto krásného města a užijte si víkend plný procházek, zážitků a ochutnávání.

4 důvody, proč chodit na kosmetiku

4 důvody, proč chodit na kosmetiku

02.02.2024

Pravidelná kosmetika by měla spadat do pečovacího rituálu každé ženy. V tomto článku se dozvíte, proč se vyplatí investovat do pravidelné kosmetiky a kam si na ni můžete zajít.

Malebné a romantické chaloupky: Kde je najít?

Malebné a romantické chaloupky: Kde je najít?

31.01.2024

Roubenky, chaty i chaloupky. Kdo by netoužil po malebném víkendu v dřevěném stavení a nedaleko přírody. Proto jsme pro vás našli ty nejkouzelnější roubenky, ve kterých můžete strávit část vaší dovolené.

Jak zařídila letošní Vánoce zážitková Darina – ředitelka Allegrie

Jak zařídila letošní Vánoce zážitková Darina – ředitelka Allegrie

12.12.2023

Uff, tak já to mám za sebou, ale byla to celkem fuška. Najít ten správný dárek pro kamarády a rodinu může být oříšek. Prozradím vám, jak jsem dárky letos vyřešila já. Třeba někoho z vás inspiruju a pomůžu s výběrem. Následující řádky nejsou pro oči mých blízkých!

Dárek na poslední chvíli: 8 tipů na dárky, které zařídíte hned

Dárek na poslední chvíli: 8 tipů na dárky, které zařídíte hned

07.11.2023

Tlačí vás čas, Vánoce za rohem a vy stále nemáte dárek pod stromeček? Inspirujte se tipy na dárky, které vyřešíte za pár minut. Žádné trajdání po obchodech. Žádné předvánoční fronty. Vyberte a nakupte jednoduše z gauče.

Jak originálně darovat vánoční dárek?

Jak originálně darovat vánoční dárek?

30.10.2023

Chcete udělat z předání dárku zážitek sám o sobě? Inspirujte se 5 tipy na způsoby, jak darovat Vánoční dárek originálně a kreativně. Fantazii se meze nekladou!Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

V Allegrii věříme, že zážitkové dárky jsou tou nejlepší volbou, pokud hledáte originální dárek pro své blízké. Darujte zážitek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti a přineste radost do života svých blízkých.

V naší široké nabídce zážitkových dárků naleznete různé kategorie, jako jsou například adrenalinové zážitky, kulturní zážitky, wellness a relax, gastronomické zážitky a mnoho dalších. Věříme, že v naší nabídce najdete ten správný zážitek jako dárek pro vaše blízké, který se jim navždy vryje do paměti.

Nezáleží na tom, zda hledáte zážitek pro muže, ženy, páry nebo rodiny, v naší nabídce najdete něco pro každého. U nás si můžete vybrat například romantický pobyt v lázních, adrenalinový zážitek jako tandemový seskok padákem, nebo třeba kurz vaření s šéfkuchařem. Darováním zážitkových dárků přinášíte nejen radost, ale i zážitky, na které budou vaši blízcí vzpomínat celý život.