Mám poukaz |

Výhody saunování - Vše, co byste měli vědět o návštěvě sauny
17.01.2023

Výhody saunování - Vše, co byste měli vědět o návštěvě sauny

Patříte mezi horlivé vyznavače sauny a nebo teprve uvažujete, že byste ji začali pravidelně navštěvovat? Možné je, že patříte i do kategorie lidí, kteří saunu nikdy nevyzkoušeli a nijak nad jejími blahodárnými účinky nepřemýšleli. Možná byste měli. Saunování není totiž jen tak nějaký relax, ale přináší nejedno zdravotní pozitivum. Pojďme si ale nejdříve říct něco k samotné historii saunování.

Kde se saunování vzalo a jaké jsou druhy saun?

Kde se saunování jako takové vůbec vzalo? Podle nejednoho historického zdroje sahá historie této praktiky až do Asie. Tam před více než 1000 lety měli ve zvyku relaxovat ve vyhřátých prostorech. V dnešní době je ale saunování známé především díky Finům. Skandinávie sauny proslavila natolik, že se jim dnes holduje po celém světě.

Nezasvěcení si často myslí, že typ sauny je jen jeden. Pravda je však taková, že je mnoho druhů. Nejoblíbenější typy saun jsou suché a parní. Suchá (také nazývaná finská) sauna je typická pro nižší vlhkost. Jde o typ sauny, který se zrovna nedoporučuje úplným nováčkům - teplota v ní totiž může přesáhnout i více než 100 °C. Parní sauna má naopak vlhkost vzduchu vyšší a průměrná teplota v ní je kolem 50 °C. Právě tato se začátečníkům doporučuje. Tento typ sauny nejčastěji využívají lidé s dýchacími potížemi. Pára v tomto typu sauny uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Pozitivně působí i na astma či zánět průdušek.

Existují ale i další typy saun. Třeba taková biosauna, která je spojením finské i parní sauny. Vytápěna je kamny s parním generátorem, které udržují teplotu kolem 60 °C. Je vhodná pro ty, kterým vysoké teploty finské sauny nebo vysoká vlhkost parních saun nedělají úplně dobře. Ideální je například pro kardiaky, blahodárně působí při astmatu a nejrůznějších potížích dýchacích cest.

Výhody saunování, které na nás pozitivně působí

Saunování nabízí nejeden pozitivní účinek, který můžete pocítit na vlastní kůži. Existuje několik vědeckých studií, které prokazují léčivé působení saunování na kardiovaskulární systém. To ale není zdaleka jediná výhoda, kterou tato relaxační činnost přináší. Během saunování totiž své tělo můžete zbavovat těžkých kovů jako olovo, zinek či měď, které se z těla dostávají díky vylučování potu. Sauna je celkově vhodným pomocníkem pro detoxikaci organismu a vylučování škodlivin z těla.

sauna

Posezením v sauně také posilujete srdce a imunitu. Tělo se totiž takovému prostředí snaží přizpůsobit, při čemž se rozšiřují cévy a zrychluje se krevní oběh. Díky tomu v organismu dochází k rychlejší distribuci kyslíku. A právě to vede k posílení srdečních funkcí. Sauna také podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou primární pro eliminaci choroboplodných zárodků v těle.

Saunování skvěle působí i na naši psychiku a celkovou duševní pohodu. Zvýšená teplota totiž přispívá k tvorbě tzv. hormonu radosti - endorfinu. Pokud tedy za sebou máte náročný den plný stresu, návštěva sauny bude tím pravým ořechovým. Kromě psychiky ale uděláte dobře i vlastnímu tělu. Podpoříte totiž regeneraci svalů, čímž napomůžete k jejich uvolnění třeba při namožení. A pokud máte lehčí formu revmatického onemocnění, na návštěvu sauny si také najděte čas.

V neposlední řadě sauna také blahodárně působí na produkci růstového hormonu. To ocení především ti, kteří se věnují nějakému silovému sportu. Saunování totiž zvyšuje hladinu testosteronu v těle. Říká se, že jeho tvorba díky saunování vzroste až o 40 %. Pokud jste tedy doteď vyhýbali, zda saunu začít navštěvovat, máte nejvyšší čas ji zkusit na vlastní kůži. Uvidíte, že vám za to vaše tělo poděkuje.

Privátní wellness se saunou a vířivkou 900,-
4.8

Podobné články

Let balónem - jak probíhá jeden z nejúžasnějších zážitků na nebi?

Let balónem - jak probíhá jeden z nejúžasnějších zážitků na nebi?

17.01.2023

Vydat se k nebi a zažít ten těžko popsatelný pocit, kdy se takřka dotýkáte nebe. Být ve výšce několika set metrů a užívat si tu nespoutanou volnost a vzrušení. To a mnohem víc vám dá let balónem. Zážitek, na který budete s úsměvem vzpomínat celý svůj život. Jak ale takový let probíhá a co byste měli vědět, než nastoupíte do koše a odpoutáte se od země?

8 tipů na originální párové aktivity - zažijte to společně

8 tipů na originální párové aktivity - zažijte to společně

17.01.2023

Pokud se rozhodnete vyzkoušet některý ze zážitků z naší nabídky společně, čeká vás jednou tolik zábavy a parádních vzpomínek. Ve dvou se to přece lépe táhne. Pojďme se tedy podívat na aktivity, které můžete podniknout se svou drahou polovičkou. Na své si přijdou jak čerstvě zamilované dvojice toužící po romantice, tak i manželské páry, které už mají pár výročí za sebou a touží po pořádném odvázání se. S našimi tipy se nebude nudit nikdo.

Rozveselme ukrajinské děti  aneb jak jsme se do pomoci Ukrajině zapojili my

Rozveselme ukrajinské děti aneb jak jsme se do pomoci Ukrajině zapojili my

11.04.2022

Allegria pomáhá dětem ukrajinských uprchlíků se adaptovat v České republice. Zorganizovala pro ně 8 různých zážitků, díky kterým budou mít aspoň na chvilku důvod k úsměvu.Kontaktujte nás

Máte dotaz, doporučení nebo sdělení, které bychom si neměli nechat ujít? Pište nebo volejte.

Zavolejte nám +420 222 316 957

Každý pracovní den 9.00–16.30 hod.

Odebírejte newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte s předstihem nabídku novinek a další výhody.

Odesláním vašeho e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Naše zážitky jsou dárky na celý život

Prožijte nezapomenutelné chvíle s Vašimi blízkými – darujte jim zážitek jako dárek a ukažte jim, jak moc si jich vážíte, jak moc je máte rádi! Naše zážitková agentura Vám umožní darovat netradicní dárky a potešit tak opravdu každého. Dárky od Alergie potešily už sta tisíce zákazníku.